avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Activitate chivumaria

Activitate chivumaria

buna seara,
ma confrunt cu o situatie disperata.In urma cu 4 ani(nov 2008) am incheiat un contract de leasing pe care l-am terminat in nov 2011La expirarea contractului de leasing societtatea de asigurare, a firmei de leasing, mi-a incheiat un act aditional la polita de asigurare valabil pe o luna pentru a-mi tranfera dreptul de proprietate pe firma.In actul aditional la proprietar a fost trecuta tot firma de leasing,cu toate ca ,de fapt,firma mea era proprietara, ratele la leasing fiind in totalitate platite inclusiv valoare reziduala.In discutia telefonica pe care am avut-o cu firma de asigurare privind aspectul de mai sus,mi-a fost comunicat faptul ca ,chiar daca se modifica proprietarul polita ramane valabila o luna (perioada necesara pt a-mi inmatricula masina pe firma)
in aceasta luna , sotul meu a avut un eveniment,am anuntat firma de asigurare in aceeasi zi,s-a dispus ducerea masinii in service agreat de ei.Masina a fost reparata,ridicata din service, iar acum, dupa 8 luni, primesc o adresa de la firma de asigurare ca dauna nu poate fi despagubita deoarece polita incheiata pe aceea luna si-a pierduta valabilitatea in momentul in care a fost schimbat proprietarul,Mai mult,imediat dupa ce am ridicat masina din service, am incheiat o alta polita casco , la care mi-au marit valoare deoarece am avut o dauna.
acum eu ma intreb?
1 acest lucru nu s-a vazut in momentul in care s-a instrumentat dosarul?
2.de ce platesc polita casco noua cu o valoare mult mai mare daca eu, nu am beneficiat de despagubire.
3.De ce a durat 8 luni pentru a ma anunta acest lucru?
Multumesc si astept un raspuns