avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea_2003

Activitate Andreea_2003

Răspuns la discuția autoritate parinteasca
trebuie sa fie de acord tatal ca fiica pleaca in excursie sau in tabara, de exemplu?
trebuie obtinut acceptul daca fiica vrea sa se inscrie la clubul de dans sportiv, dar tatal nu e de acord?
daca vrem sa mergem in vacanta in strainatate, dar tatal nu vrea, nu putem face nimic ?
ce inseamna , concret, exercitarea autoritatii parintesti, in comun de catre ambii parinti?
ce trebuie sa stabileasca impreuna parintii?
exercitarea autoritatii parintesti = incredintarea copilului?
Răspuns la discuția vreau sa divortez!
sotul isi va angaja probabil avocat.
poate sa ceara program de vizita la domiciliul lui, avand in vedere ca acum este inchis.
eu i/am propus un program de vizitare la domiciliul meu, pentru perioada cand va fi eliberat, sa cunoasca fetita sa se integreze in viata ei, dar nu a fost de acord, vrea program in vacante etc...
poate o instanta sa fie de acord cu un program de vizitare extins, avand in vedere ca fetita nu il cunoaste?
cel putin la acest moment, cat el este inchis?
Răspuns la discuția vreau sa divortez!
exista vreo sansa sa obtina vreodata custodia comuna?
cum as putea sa fiu eu de acord cand fetita nu il cunoaste ?
ar putea fi o instanta de acord cu asa ceva? e in interesul copilului ?
drept de vizita, da, nu am nimic impotriva.
copilul trebuie sa- cunoasca pe tatal sau, desi am si aici indoieli
cum ar putea sa se ocupe de copil, ce educatie si ingrijire ar putea sa-i dea , chiar si dupa ce termina pedeapsa cu inchisoarea,nu stiu !
Răspuns la discuția vreau sa divortez!
dar poate sa ceara dr de vizita sau custodie comuna cat timp e in inchisoare ?
cum ar putea sa se ocupe de copil, daca el este inchis, cum ar putea sa-l viziteze ?
Buna ziua,
Sotul este in inchisoare in strainatate.
Am facut cererea de divort si s-a suparat foarte tare desi l-am asteptat mult timp.Am un copil de care nu l-a mai vazut de foarte mult
Am cerut custodia copilului, normal, pentru ca este tot ce am.
M-am ocupat singura de cresterea si educarea copilului meu, sotul fiind in inchisoare . Acum sotul vrea sa ceara program de vizita.E posibil sa faca acest lucru in procesul de divort, avand in vedere ca tatal nici nu-si cunoaste copilul?
Mai mult, in ultima discutie mi-a spus ca va cere custodie comuna . E posibil acest lucru, avand in vedere ca, copilul nici nu-l cunoaste ? Poate sa obtina vreodata custodie comuna?