avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 179 soluții astăzi
Forum Activitate gabicu

Activitate gabicu

Va multumesc pentru sugestii si incurajari!
In toti cei 21 ani de cand lucrez in invatamant am obtinut calificativul "foarte bine", am gradul didactic I de 11 ani, in prezent am iar gradatie de merit, sunt metodist al Inspectoratului Scolar Judetean, membru in Consiliul Consultativ al ISJ pentru discipline tehnice, am castigat cu elevii numeroase premii la diferite concursuri scolare, sunt autorul unor carti de specialitate, deci nu se pune problema ca nu-mi pot pastra pozitia profesionala din lipsa de calificare pedagogica sau prestatie didactica slaba. Am facut si un masterat dar acesta nu-mi da posibilitatea predarii unei noi specializari. Trebuia sa fiu mai clar cand am precizat ca ma confrunt cu perspectiva intrarii in restrangere de activitate. Acest lucru se datoreaza faptului ca la grupul scolar unde am functionat s-a eliminat complet specializarea pe care o predau, acum m-am transferat la un alt liceu dar si aici clasele care ofera elevilor calificarea respectiva au intrat in lichidare.
Va intrebam de cursurile postuniversitare de conversie deoarece, dupa cum am precizat, nu locuiesc intr-un centru universitar si daca mi-as intrerupe pentru 3 ani activitatea la catedra pentru a urma o facultate la forma de invatamant zi, mi-as pierde calitatea de titular castigata prin concurs national si sursa de venit pentru familie. In plus, nu ne putem muta toata familia intr-un oras universitar, dar daca as urma un curs postuniversitar as lipsi de langa sotia mea si cei trei copii pe care-i am doar sambata si duminica.
Va rog frumos sa-mi spuneti cum pot avea eu garantia (din perspectiva beneficiarului unor servicii educationale) ca aceste cursuri organizate de universitati sunt acreditate si-mi ofera posibilitatea predarii unei noi specializari?
Va multumesc anticipat pentru lamuriri.
Sunt inginer, lucrez in invatamant si, deoarece ma confrunt anual cu perspectiva intrarii in restrangere de activitate, doresc sa obtin o noua specializare. Fiind titular la liceu si neavand domiciliul intr-un centru universitar, nu-mi permit sa urmez studii de licenta la forma de invatamant zi. Ori, in oferta facultatilor nu am gasit decat psihologie si informatica la forma de invatamant la distanta.
In toamna trecuta se auzea ca, potrivit noii Legi a Educatiei Nationale, nu se mai fac cursuri de reconversie. Dar in Metodologia privind formarea continua a personalului didactic din invatamantul preuniversitar aprobata prin OMECTS nr. 5561/31.10.2011 (art. 4 alin. (1) pct. c); art. 70, alin. (1) pct. e); art. 104-107) se mentioneaza programele de conversie profesionala.
Am descoperit in oferta educationala a unor universitati pentru anul universitar 2012-2013 astfel de cursuri (informatica, TIC, educatie tehnologica la DPPD, Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti; matematica la Universitatea Craiova).
Va rog frumos sa-mi spuneti cum pot avea garantia ca aceste cursuri sunt acreditate si imi ofera o noua specializare cu drept de predare in invatamant? Exista undeva o lista a acestor cursuri acreditate sau daca institutia este acreditata pentru specializarile respective la studiile de licenta, atunci automat este si pentru aceste cursuri postuniversitare? De exemplu, la Universitatea Craiova, se specifica: “Cursurile sunt aprobate de Ministerul Educatiei si Cercetării prin Ordinul Nr. 5021-12.11.2001”. Este suficienta aceasta aprobare de acum 11 ani?
Doresc sa ma inscriu chiar in toamna aceasta dar nu vreau sa ma angrenez inutil, daca nu-mi vor fi de folos.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.