avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1013 soluții astăzi
Forum Activitate YONYA

Activitate YONYA

Răspuns la discuția concediu prenatal si postnatal
Buna seara,multumesc frumos pt. raspuns...
Răspuns la discuția concediu prenatal si postnatal
Multumesc frumos ,de sesizarea la ITM stiam numai ca cei de acolo isi ,iau "dreptul" si pleaca, asa se procedeaza de obicei...au mai fost cazuri..Pot sa-l dau in judecata pe angajator ? Sa-i cer daune morale pentru discriminare ?
Răspuns la discuția concediu prenatal si postnatal
IMI CER SCUZE DACA NU M-AM FACUT INTELEASA.....VREAU SA BENEFICIEZ DE CCC PT.BBEBE DAR NU VREAU SA INTRU IN PRENATAL SI ANGAJATORUL FACE PRESIUNI SA-MI IAU PRENATALUL, DEOARECE STIE CA-SI RECUPEREAZA BANII DE LA STAT SI PE MINE ,NU MAI ESTE OBLIGAT SA MA MAI PLATESCA DIN VENITURILE FIRMEI (cum am spus avem o intelegere cu privire la prodcentul pe totalul vanzarilor ) .... CE,ESTE DE FACUT IN ACEST CAZ PT. A-I DEMONSTRA LEGAL CA NU M-A POATE "OBLIGA" ?#-o
Răspuns la discuția concediu prenatal si postnatal
Multumesc frumos ,credeam ca mai pot castiga cateva luni cu bebe... In acest caz pot sa intru in postnatal incepand cu 28 de sapt. de sarcina. Ce,este de facut in cazul in care ,eu nu doresc sa intru in postnatal dar angajatorul ma obliga ( sunt platita la procentul total de vanzare pe langa salariul minin pe economie din acte , aceasta fiind o intelegere fara acte , de aceea doresc sa merg in conntinuare la servici )...exista si o lege care protejeaza viitoarele mamici la locul de munca ?...:hm::-/
Buna ziua,angajatorul doreste sa intru in concediu prenatal deoarece nu-mi mai pot indeplini toate sarcinile dinnainte (ridicatul marfii si expunerea ei) ce este de facut in acest caz dat fiind ca sunt angajata pe post de vanzatoare iar eu asta pot sa fac....Imi afecteaza cu ceva concediul de maternitate ? #-o (stiu ca sunt 126 de zile de pre si postnatal nu mai putin de 42 de lauzie ) Nu stiu cum se aplica cei 2 ani de concediu maternal imediat dupa cele 126 de zile sau din momentul nasterii. #-o :hm:Spre ,ex. doresc sa raman la servici pana inainte de nastere cu 10 zile, apoi sa-mi iau cele 116 zile ramase si abia dupa,aceea sa intru in concediu maternal, se poate ? Asa mai castig 3 luni si cv de stat cu bebe. Multumesc anticipat .