avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1917 soluții astăzi
Forum Activitate valeria1952

Activitate valeria1952

am nascut in decembrie 2011 si am optat pentru varianta de a sta acasa un an. deci in dec 2012 trebuie sa incep serviciul. daca mai stau acasa 3 luni (pana in martie 2013), in concediu fara plata, cand voi reveni la locul de munca, mai beneficiez de stimulentul de insertie ?

va multumesc!
tocmai am spus ca locuiesc la etajul 1, si 3 camere le am in spatele blocului, chiar deasupra constructiei lor. de 2 luni vad in fiecare zi ce se intampla. cand au spart peretele blocului, ca sa-si faca geamuri, mi-au cazut doua tablouri si scrumierele de pe pervazul geamului din casa. am urcat la vecina de la etajul doi, deasupra mea, si ii sarea farfuria de mancare de pe masa.
buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat......
Sunt proprietara unui apartament cu 4 camere situat la etajul 1 (o camera la strada principala si 3 camere plus bucataria pe spatele blocului), intr-un bloc cu 11 etaje din Bucuresti, deasupra unor spatii comerciale situate la parterul blocului (un supermarket si un bar).
Patronii acestor spatii comerciale au inselat locatarii blocului, spunand ca vor sa modernizeze spatiile respective atat la strada principala (deja supermarketul si-a extins magazinul cu aprox 7 mp, luand din domenil public, fara acorul locatarilor), cat si in spatele blocului, unde vor sa imprejmuiasca cu un gard si sa acopere cu o prelata pentru a putea depozita ambalajele. Patroni au oferit presedintelui si vicepresedintelui, suma de 6000 lei (3000 lei+3000 lei) sponsorizare bloc. Cei doi s-au ocupat sa-i convinga pe locatari sa-si dea acordul pentru ceea ce urma sa se “modernizeze”.
Cu buna stiinta presedintele si vecepresedintele blocului, incalcand flagrant Legea 230/2007 art.41 care spune clar sa se ceara in special acordul persoanelor direct afectate, au omis ap.2,3 si ap.4 direct afectate.
Va aduc la cunostinta ca nu este vorba de modernizarea spatiilor ci de extinderea acestora in detrimental locatarilor inselati, in conditiile in care s-au construit spatii cu fundatie si stalpi de beton, fapt care a dus la afectarea structurii de rezistenta si a fundatiei blocului. Subliniez ca au fost ocupati peste 50 m.p. atat la strada principala, cat si in spatele blocului, de catre acesti patroni “smecheri”.
Blocul este prevazut cu doua intrari, cea de-a doua intratre fiind blocata de constructia facuta ilegal in spatele blocului. Locul foarte stramt din fata celei de-a doua intrari a devenit wc public, iar accsul la ghena de gunoi care deserveste 42 apartamente a devenit cu greu functionala.
Blocul este prevazut cu subsol de aparare civila, iar cei doi patroni ai spatiilor comerciale au dezafectat toate aerisirile, deci subsolul nu mai poate fi folosit pentru ceea ce a fost construit in anul 1978.
Eu nu cred ca Domnul Primar ar fi dat o asemenea autorizatie de constructie daca ar fi fost informat corect, pentru ca dansul face eforturi mari sa schimbe fata sectorului, dar a fost inselat de acesti patroni la fel cum au fost inselati si locatarii blocului.
Fata de cele prezentate sa ma indrumati ce pasi trebuie sa urmez pentru a demola aceasta constructie, blocul sa fie adus la forma initiala si sa se consolideze fundatia blocului care a fost afectata.

Cu respect si incredere in institutiile statului !