Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... stimulentul de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

stimulentul de insertie

am nascut in decembrie 2011 si am optat pentru varianta de a sta acasa un an. deci in dec 2012 trebuie sa incep serviciul. daca mai stau acasa 3 luni (pana in martie 2013), in concediu fara plata, cand voi reveni la locul de munca, mai beneficiez de stimulentul de insertie ?

va multumesc!
1. OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, asa cum a fost modificata de legea 166/09.10.2012, sp[une:

Art.7
(2) Stimulentul de inserție prevăzut la alin. (1) se acordă după cum urmează:

a) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creșterea copilului prevăzut la art. 2 alin.(1) lit.a), dacă acestea obțin venituri supuse impozitului înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an, pentru perioada rămasă până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani;

2. Asadar daca ati optat pentru CCC pana la 1 an si reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an veti beneficia de stimulentul de insertie pana va implini copilul 2 ani.

3. Desi inca nu au aparut si modificarile la Normele de aplicare a OUG 111/2010 eu cred ca puteti sa procedati astfel:
- Faceti cerere catre angajator sa va inceteze suspendarea CIM cu o data inainte de a implini copilul 1 an.
- Cu aceeasi data faceti si o cerere de CFP pentru cresterea copilului, pentru 3 luni.
- Cu o copie dupa decizia de incetare a suspendarii CIM va duceti la Primarie, unde ati depus actele pentru CCC, si solicitati plata stimulentlui de insertie.
- Tot la Primarie duceti si o copie dupa cererea de CFP si solicitati ca stimulentul de insertie sa vi se acorde dupa incetarea CFP.