avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Activitate BogdanVN

Activitate BogdanVN

Va multumesc mult pentru informatii, dar...
Nelamurirea mea este si mai mare. Adica o instanta de rejudecare respectiv Curtea de Apel nu respecta sub nici o forma indicatiile date in decizia ICCJ de casare si rejudecare (administrare probe, audiere martori, etc), dupa care ajuns din nou in faza de recurs ICCJ il respinge ca nefondat ?!? Am cerut audierea personal insa presedinta completului a refuzat categoric intr-un mod si cu o exprimare ce nu le face deloc cinste... Mai mult de atat singura proba acceptata de Curtea de Apel a fost o nota informativa de la Diicot care mentiona detaliat faptul ca probele in baza carora a fost constatata asa zisa vinovatie precum si in baza carora s-au dat toate condamnarile nu au fost efectuate vreodata !!! Adica ce dovada mai
mare de aceasta poate dovedi "greselile" procurorului si a instantelor implicit nevinovatia inculpatului ? Cum pot cere eu rejudecarea in conditiile acestea ? Spuneati ca magistratii nu incalca legea ? Va inselati amarnic, domnule avocat !!!
Ma poate ajuta cineva cu o idee pertinenta ? In contestatia in anulare se poate cere din nou rejudecarea in baza considerentelor amintite mai sus ?

As aprecia tare mult un raspuns acestei intrebari cu multumirile de rigoare...
Buna ziua,

Am o mare nelamurire (printre f multe dezamagiri legate de justitie)... Va voi expune pe scurt o situatie pt care am doua intrebari la care va rog sa-mi raspundeti :

In faza de recurs un complet ICCJ da o decizie de casare si rejudecare. Curtea de Apel, nerespectand nimic din decizia respectiva (refuzand administrare de probe, audierea martorilor) da efectiv "copy-paste" deciziei anterioare a Curtii de Apel !!! Mai mult se ignora complet o nota informativa a serviciului teritorial DIICOT ceruta in primul termen al rejudecarii care afirma detaliat faptul ca probele (care nu existau in dosar, dar care stau la baza condamnarilor si a vinovatiei implicit) nu sunt atasate dosarului pentru ca nu exista, acestea nefiind efectuate vreodata !!! Dupa aceea recursul la ICCJ este respins ca nefondat !!!

In aceste conditii incredibile la contestatia in anulare (lit d si e a art 386 cpp) se poate cere autoritate de lucru judecat ? Se poate cere rejudecarea in termenii deciziei de casare si rejudecare ?

Aflat in aceasta situatie incredibila va solicit cu deosebit respect un raspuns cat mai explicit si detaliat...

Va multumesc anticipat,

Bogdan N