avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1351 soluții astăzi
Forum Activitate anapope

Activitate anapope

Nu s-a facut plata pretului, iar contractul este cu uzufruct...
Si da, am scris gresit, eu am renuntat la mostenirea ei, pentru ca asa a dispus prin ea, prin testament. Scuze pentru confuzie.

Fiind facut cu ambii parinti, fratele vitreg (al tatalui) nu poate sa-l atace oricum? Sau poate ataca/desfiinta, partial?

Multumesc mult pentru raspuns.
In primul rand imi cer scuze, am mai avut un subiect similar pe forum, dar l-am complicat inutil cu prea multe informatii.

Asadar, detin un imobil vandut mie de catre parintii mei.

Daca la succesiunea celui de al doilea parinte(tata), fiul sau (doar al sau) ma da in judecata si obtine nulitatea absouta (vechii proprietari sint trecuti inapoi in cartea funciara), pentru a obtine 1/2 din jumatatea tatalui (care i s'ar cuveni)...

...ce se intampla exact cu jumatatea mamei? Eu am renuntat la mostenirea ei pentru ca asa a vrut el prin testament, in vafoarea tatalui.

a) pentru ca am renuntat prin testament, casa se considera toata a tatalui, deci ma judec cu fratele pentru tot imobilul

b) pentru ca am renuntat prin testament, jumatatea tatalui se se duce la mostenitorii de gradul 2, iar eu ma judec cu fratele pe jumatatea mamei

c) jumatatea tatalui ramane a mea (posibil, daca se constata nulitate absoluta?), iar eu ma judec cu fratele pe jumatatea mamei

Va rog mult sa ma ajutati, sunt disperata de gandul ca as putea ramane pe drumuri...
Cumva, daca actului ii este recunoscuta nulitatea absoluta (nu relativa, deci nici macar donatie nu e), X, fiul mamei, atunci poate cere redeschiderea succesiunii mamei?

Ca din cate stiu, in cartea funciara este restabilita vechea stare, mama+tata proprietari...
Si daca fratele X, fiul mamei, afla de donatie, trebuie sa ma lupt si cu el pe jumatatea din imobil a mamei? Poate el cere redeschiderea succesiunii mamei?

Sau se considera ca mama mi-a donat cota ei de apartament si gata, X nu mai are niciun drept, din moment ce s-a facut succesiunea si imobilul nu s-a pus in discutie?
Buna!

Ma aflu in urmatoarea situatie:

Am 2 frati, X si Y, ambii vitregi, unul din prima casatorie a lui mama, celalalt, din prima casatorie a tatalui.

Mama si tatal mi-au "vandut" (practic donat, nu s-a facut nicio plata) acum 5 ani apartamentul in care locuiam cu ei. Acum 4 ani, a decedat mama. Tata, eu si frate X (fiul mamei) am acceptat testamentul, lasand toata averea tatalui nostru. De imobil nu s-a pus problema.

Acum 2 luni... a decedat tata. La succesiune am fost eu si fiul lui, Y. Acesta spune ca in realitate vanzare a fost donatie si vrea raportarea la masa succesorala a casei. Spune ca ma va chema in instanta.

Din cate am inteles (de la notar), poate sa faca acest lucru. Ba mai mult, poate dovedi (spune el), ca nu s-a facut plata, deci este intr-adevar donatie si se raporteaza.

Ce vreau sa interb... daca instanta (si probabil o va face) constata nulitatea actului, intre cine se face impartirea apartamentului?

Altfel spus, trebuie redeschisa succesiunea mamei? Avand in vedere ca si eu si fiul ei (frate X), am acceptat testamentul, totul revenind lui tata. Notarul zice ca doar intre mine si Y, insa vreau neaparat inca o parere... adica si eu si fratele la acceptarea testamentului, poate ca nu acceptam daca era apartamentul trecut!

Multumesc si sper ca ma puteti ajuta.