avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Activitate jun10r

Activitate jun10r

am inteles, multumesc mult si va tin la curent.
da aveti dreptate cu anulare CIM, am vorbit cu un jurist si mi-a spus ca e mai complicat de anulat (trebuie in instanta), am fost sa la somaj sa vorbesc si o Doamna Directoare de acolo mi-a spus ca trebuie sa scrie in adeverinita "articolul 56 litera i" pentru a putea beneficia de somaj in continuare, este adevarat ce a zis ?
am inteles, deci cel mai bine ar fi punctu 3. am sa merg la aceea firma impreuna cu tata si sa incercam sa obtinem anumarea CIM.

Multumesc mult.
Buna ziua,
Pentru inceput sa fac un mic rezumat la ce s-a intamplat:

- in urma cu cateva luni insemnand 16 Mai tata a fost sa se angajez la o firma(momentan nu am sa ii precizez numele) iar pe 17 Mai si-a depus cererea de dimisie asigurandul ca nu o sa fie introdus in baza de date ca angajat si nu o sa fie nici o problema cu (tata era in somaj in acel moment si era vorba decat sa stea in probe 2-3 zile si apoi daca totul era ok sa se angajez cu carte de munca,)

- In luna August cand a fost sa isi stampileze carnetul de somaj doamna care facea verificarea a spus ca apare in calculator ca angajat la firma respecitva si trebuie sa sa restituie somajul pe 3 luni, au urmat cateva discutii cu directorul de la somaj prin care i s-a explicat situatia si a spus sa aduce o adeverinta/decizie de la acel loc de munca o sa is se dea somajul inapoi (depinde de ce anume o sa fie scris in aceea adeverinta/decizie)

- Am fost astazi la aceea firma si era prezentat Articolul 55b in acea decizie ( din ce am citit pe internet inseamna ca ti-ai dat demisia si nu mai sunt sanse sa beneficiezi de somaj ) intrebare ar fi:


- Ce articol trebuie specificat in adeverita/decizie pentru a putea beneficia inapoi de somaj si sa nu restitue banii inapoi ?

Ps: precizez ca a fost o greseala facut de aceea firma prin introducerea in baza de date.

Multumesc,
Catalin