avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1125 soluții astăzi
Forum Activitate enen

Activitate enen

Wow, suntem la limita#-o, multumesc inca o data, considerati subiectul inchis=D>
elga50 a scris:

Daca asociatia de proprietari viitoare care se doreste a fi infiintata va fi compusa din 2 scari, atunci ea va constitui un tot, deci este nevoie de 50% +1 din totalul de proprietari din cele 2 scari.

Totusi, e bine sa vedeti daca la una din scari sunt mai multi "impotriva" decat "pentru", e bine sa evitati o asemenea constructie juridica si sa va limitati la cei care cu adevarat vor sa se separe din asociatia mama, pe o singura scara. E bine sa cantariti bine acest aspect pentru buna functionare a asociatiei in viitor.



Si eu cred la fel, multumesc pentru raspuns, am o singura dilema, jumatate din 27=13,5, cat ar fi jumatate+1, 14, asa cum cred eu, sau 15 ?:-/
Avem bransamente separate de celelalte doua scari, nu avem probleme de delimitare tehnica, vom cere oricum si avizele de la furnizori:) Ma intereseaza, daca se poate, un raspuns strict privind problema de mai sus.
Vreau sa stiu, in cazul infiintarii unei Asociatii de Proprietari prin separare de scari, pe 2 scari (din 4), cate apartamente trebuie sa-si dea acordul ? Situatia este urmatoarea: 27 apart. pe scara 1, 27 apartam. pe scara 2. Trebuie indeplinita conditia de jumatate + 1 de pe fiecare scara in parte, respectiv minimum 14 + minimum 14, sau jumatate + 1 din totalul (54) celor 2 scari, respectiv minimum 28, indiferent daca pe una din scari sunt mai putin de 14 de acord ?:(
Va multumesc anticipat !