avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate anonimat11

Activitate anonimat11

Răspuns la discuția Violenta in Familie
Multumesc Frumos
D-na Elenor

Suntem divortati in Spania pe motiv de Violenta in familie(am 3 denunti in favoarea lui)si nu sa prezentat la Partaj(deci nu avem partajul facut)
1)Am acte doveditoare (chitante) la bunuri din casa(cumparate inainte de casatorie)
2)Martori a)sa declare ca am avut lucruri in casa
b)sa declare cum la vazut pe fostul sot (a parcat un camion la 11 noaptea si a plecat la 01 noaptea)

Multumesc pt atentia acordata
Cu respect Elena
Răspuns la discuția Violenta in Familie
In Romania
Bucuresti

Vreau sa mentionez ca ;Frigiderul,Masina de spalat ,Aragazul si Tv sunt cumparate inainte de casatorie(detin facturi cu numele de fata)
Iar mobila(majoritatea )este facuta cadou pt mine din partea sefiilor mei(sunt Straini-Englezi)

Multumesc pt raspuns
Elena
Răspuns la discuția Violenta in Familie
Iar in tema ca a luat bunuri din casa fara sa existe un partaj

Ce pot face eu?
Sa ma duc la politie si sa reclam situatia ca furt?
Sotul trebuie sa dovedeasca (Acte,facturi )?ca a investit bani in casa?!
Deoarece Nu a contribuit cu nimic(era in Spania si nu detine chitante ca a trimis bani in folosul casei)
Toata suma platita la casa este in numele meu(am muncit cu contract-plateam vechime--C.A.S)
Ce cota ii revine sotului?
Multumesc
Ps;Detin facturi de la banca cu toata suma platita + Acte succesiune(Mostenire)
Răspuns la discuția Violenta in Familie
Multumesc Frumos pt atentia acordata

Si unde pot sa ma adresez?
Buna ziua

Ma numesc Elena si vreau sa ma ajutai (Informatii)privind violenta in Familie Romania
Locuiesc in Spania de 8 ani si am depus in 2009 o reclamatie contra sotului de violenta in familie si am castigat procesul cu scoaterea sotului de la domicilui ,are o restrictie sa nu se apropie de mine valabila pana in Decembrie 2012
Aceasta restrictie este valabila si in Romania?
Unde as putea sa cer ajutorul?
Daca vin in Romania pot prezenta acte la politie si demonstrez ca acest individ este violent.
Suntem divortati in Spania si nu sa prezentat pt partaj,iar el a intrat in casa(bun comun)si a sustras lucruri fara voia mea
Ce pot sa fac eu (legal)in cazul meu?
Multumesc frumos
Elena
Buna ziua

Am cumparat o casa cu bani de la o mostenire(succesiune dupa parinti)
Am pus 4500$ din mostenire iar casa a costat 7500$
Intrebarea mea
Ce cota imi revine mie ?
Cota majoritara mie ,imi da dreptul sa nu mai locuiesc cu sotul?suntem divortati,iar intretinerea casei este platita de mine! pot cere la partaj bani ce se revin din cota sotului?
Multumesc pt raspuns
Elena