avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 876 soluții astăzi
Forum Activitate IovClaudiu

Activitate IovClaudiu

Salut.
Astazi cand am iesit de la locul de munca am gasit in parbriz o instiintare de la politia locala sector 1 cu mesajul :

" Va comunicam ca in ziua........., orele......., autovehiculul dvs marca.......,
culoare......, cu nr de inmatriculare........., a fost depistat stationand neregulamentar la adresa.........., sector 1.
Conform prevederilor art. 142n- 143A din legea nr . 448/2006/ art......... din H.C.G.M.B. 124/2008, fapta constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda contraventionala in valoare de 580 lei si 3 puncte penalizare.
Pentru intocmirea procesului verbal de contraventie, va puteti prezenta in timp de doua zile lucratoare la sediul Servicuilui Circulatiei pe drumurile publice din Cal. Grivitei nr 208-210, sector 1, de luni pana vineri intre orele 7;00-19:00.
In caz de neprezentare, procesul verbal de contraventie va fi intocmit in lipsa si adus la cunostinta in conformitate cu art 27 din OG nr 2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor.
Stationarea neregulamentara a fost inregistrata foto, cu mijloace tehnice omologate.
, Semnatura si numele agentului si o stampila trasa la xerox.

Intrebarea mea este: Daca nu ma prezint care este cel mai grav lucru ce se poate intampla? Pot declara spre exemplu ca nu am gasit nimic in parbriz? In conditiile in care oricine poate lua acea hartie/ suflata de vant.

Locul unde am parcat , este folosit in permanenta si de alti conducatori auto.

Banuiesc ca astazi a fost o zi magica in care politia locala a avut "porunca" sa dea cat mai multe amenzi.
Răspuns la discuția Mostenire dupa 45 ani
Nu exista nici un act,numai "rolul" de la primarie prin care dovedeste ca a stapanit(a platit taxele aferente) toti acest ani.
Am o intrebare:Bunicul meu a decedat acum 3 sapatamani,el a stapanit timp de 45 de ani mai multe terenuri (din partea parintilor) fara a se face taxa de succesiune dupa moartea parintilor sai,platind taxele la primarie.El are 8 frati din care numai unul mai traieste. Tatal meu este unicul copil al sau (a facut certificat de mostenitor la notariat).
Intrebarea este: Mai au vreun drept ceilalti frati ai bunicului asupra terenurilor?