avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate adi_09

Activitate adi_09

Răspuns la discuția Admitere INM 2014
iulia_v44 a scris:

exista comunicat oficial...mai mult de atat nu cred ca este cazul sa discutam. Ca si frustrare personala normal ca ma supara ca eu am muncit un an intreg iar altii au grilele dinaiinte rezolvate...


Iulia, comunicatul acela nu se refera la grile rezolvate, eu nu cred ca s-a ajuns chiar acolo.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
iulia_v44 a scris:

Daca nu ar fi existat cazuri de frauda nu mai exista nici comunicatul pe site-ul de la inm/csm...nu vreau sa acuz pe nimeni insa la mine in sala s-au plimbat la toaleta incontinuu...ori avand in vedere ca orice minut conteaza in acest examen...nu stiu..


tentative or fi fost, dar chiar sa fi copiat cineva nu cred ca a si reusit.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
a_diaconu a scris:

[ link extern ]


Astea sunt baliverne de-ale jurnalistilor, cica ”potrivit informatiilor noastre”, care sunt acele informatii ? Oricine s-ar fi dus la ziar si ar fi declarat orice, ar fi scris la fel de usor ca s-a fraudat concursul. Eu nu cred ca au existat fapte de frauda sau copiat. Dupa mintea mea mai inchisa sau mai deschisa, eu zic ca e aproape imposibil sa copiezi, avand in vedere conditiile de desfasurare, nici chiar cu ajutorul unui om din interior, in afara de faptul daca iti da raspunsurile (ceea ce cred ca e cam imposibil).
Nu te poate ajuta nimeni la un asemenea examen, nici macar un judecator, lasand la o parte faptul ca nici el nu stie rezolva subiectele, mai este si problema cu specializarea, chiar daca te-ar ajuta la civil, la penal nu cred ca s-ar descurca atat de bine, si invers. Si nu in ultimul rand nu iti ajunge timpul pentru copiat.
Asa ca sunt doar zvonuri fara temei. De fapt in fiecare an s-a zvonit ca au fost fraude.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Mai este in penal acel termen de 5 zile pentru inmanarea citatiei, astfel cum e prevazut in procedura civila ?
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Nofacenoname0 a scris:

Bibliile LSAT, Ghidul INM, subiecte din anii anteriori...sunt materiale la greu..


Si te apuci sa traduci grilele LSAT ? pana traduci esti epuizat, apoi sa le mai si faci...iar ghidul ala mi se pare nefolositor, cel putin pt mine asa a fost, probabil pt altii o sa fie.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Nofacenoname0 a scris:

Pai asa cred si eu, a facut punctaj mare si acum se pregateste intens pt. analitice;)


Daca ai din ce sa te pregatesti
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Nofacenoname0 a scris:

Era de asteptat ca se resping...au afisat si motivarea?


cica motivarea ulterior.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Tudor1982 a scris:

Am o nelamurire la G3, grila 63.
De ce, pedepsa rezultanta a unui concurs de infractiuni pentru care instanta a stabilit doar pedepse cu inchisoarea, nu poate face obiectul renuntarii la aplicarea pedepsei? Asta in conditiile in care art. 80 alin 3 spune ca in caz de concurs se poate lua daca sunt indeplinite conditiile de la alin 1 si 2 pt fiecare infractiune in parte.
Ce naiba imi scapa?


In cazul concursului nu se aplica renuntarea la pedeapsa rezultanta, ci pentru fiecare pedeapsa in parte trebuie sa se aplica renuntarea.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Nofacenoname0 a scris:

adi_09 a scris:

Nofacenoname0 a scris:

Zicea Danilet ca in viitorul apropiat, poate chiar la anu, e posibil sa scada numarul de locuri sub 160. De asemenea, s-ar putea ca INM-ul sa nu se mai organizeze anual...cica nu prea se mai elibereaza locuri in justitie, s-a intinerit breasla magistratilor...oare chiar asa o fi?


De data asta il cred... in proportie de 80% sunt tineri la judecatorii, pana in 40 de ani, deci aia pana iasa la pensie, mai trebuie multi ani. Si la restul instantelor tot mai intinerit e personalul, deaia cred ca astea vor fi cam ultimele \"trenuri\" aceste examene.


Apai ma reprofilez pe teologie ca acolo am auzit ca-s multi care trb sa iasa la pensie...schimb roba de magistrat cu cea de popa..mare chestie...sanatosi sa fim:))

Sa stii ca in aceeasi zona te invarti...una se ocupa cu dreptatea pe pamant, celalata dincolo, in celalata viata.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Nofacenoname0 a scris:

Zicea Danilet ca in viitorul apropiat, poate chiar la anu, e posibil sa scada numarul de locuri sub 160. De asemenea, s-ar putea ca INM-ul sa nu se mai organizeze anual...cica nu prea se mai elibereaza locuri in justitie, s-a intinerit breasla magistratilor...oare chiar asa o fi?


De data asta il cred... in proportie de 80% sunt tineri la judecatorii, pana in 40 de ani, deci aia pana iasa la pensie, mai trebuie multi ani. Si la restul instantelor tot mai intinerit e personalul, deaia cred ca aceste examene vor fi cam ultimele "trenuri".