avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 477 soluții astăzi
Forum Activitate mihaelasorina

Activitate mihaelasorina

Buna seara! Lucrez la o firma de Call-Center de aproximativ 2 ani. Lucrez cu acte in regula,numai ca in contractul meu de angajare sunt la 2 ore pe zi,eu lucrand de fapt 8 ore pe zi. As vrea sa stiu daca raman insarcinata beneficiez de indemnizatie lucrand cu 2 ore pe zi in acte?:) Astept un raspuns.
Multumesc!
Tin sa va multumesc tare tare mult pentru raspunsurile primite asa repede,imi sunteti de mare ajutor:) Nu stiu daca putem ajunge la o intelegere,mai ales ca doar eu sunt cea care are divergente cu el din cauza alcoolului,ma ameninta ca ma da afara din casa, este mai apropiat de sora mea,ea nu isi cere drepturile,si nu cred ca ar avea sa imi dea bani cu privire la partea mea,care ar fii de 7-8 mii de euro,daca am calculat eu bine( apt cu 4 camere din sector 5,care ar fii cam de 35-40 mii de euro)o suma mica pt mine dar fabuloasa pt el cu o pensie de 500 de lei. Eu le-am propus cu intelegere sa facem ce trebuie cu totii,sa imi acorde partea,sa faca unul din ei un imprumut bancar sau sa vanda apartamentul si apoi cu suma ramasa sa cumpere un alt imobil.insa nici nu vor sa auda,si imi spune ca el nu are bani sa imi dea dreptul meu si ca sa impart eu cu sora dupa moartea lui. Sunt tare speriata,nu stiu ce sa fac,vreau sa plec,sa ma mut,dar imi trebuie acesti bani si cu ce mai am eu sa imi pot cumpara o garsoniera. Va multumesc foarte mult.
Buna seara. Ma aflu intr-o situatie foarte dificila,deoarece nu ma mai inteleg cu tatal meu deloc. Ce sanse am daca imi cer dreptul care mi se cuvine din apartament in conditiile in care mama este moarta de 2 ani ,mai am o sora,apartamentul este un bun pe care parintii mei il au impreuna,nu avem succesiune facuta. asa vrea sa stiu ce sanse am sa imi capat dreptul daca il cer,cine este obligat sa faca succesiunea,eu sau el(ma refer sa plateasca),daca nu este de acord sa imi dea ce mi se cuvine,sau nu are bani,exista vreo lege care il obliga,sau ii cere sa vanda imobilul,sa imi poata acorda dreptul meu din partea mamei ca de la el nu vreau nimic. Locuim in aceeasi casa si cu sora,ma poate da afara? Vreau sa merg pana in instanta daca este nevoie,numai sa stiu sigur ca voi primi ceea ce mi se cuvine.Va rog mult sa imi raspundeti la intrebare sa stiu ce pot face si de unde sa incep. Multumesc tare mult!