avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2005 soluții astăzi
Forum Activitate CosminMa

Activitate CosminMa

Daca am inchiriat o proprietate ca persoana fizica si nu am un contract de munca la care se platesc asigurari sociale de sanatate sau alta forma de a fi asigurat in sistemul de sanatate in Romania, CNAS imi impune plata unui procent de 5,5% aplicat la venitul din inchirierea respectivului bun?
Eu sunt rezident in Italia si am asigurare medicala acolo valabila in UE,sunt obligat sa platesc aceasta taxa si in Romania?
Legea ar fi aceasta Art. 257, (2), litera f), din Legea 95/2006 - Reforma in domeniul sanatatii – contributii obligatorii

Nu mi se pare corect sa platesc taxa pentru sanatate de doua ori in doua tari din UE!

Daca am inchiriat o proprietate ca persoana fizica si nu am un contract de munca la care se platesc asigurari sociale de sanatate sau alta forma de a fi asigurat in sistemul de sanatate in Romania, CNAS imi impune plata unui procent de 5,5% aplicat la venitul din inchirierea respectivului bun?
Eu sunt rezident in Italia si am asigurare medicala acolo valabila in UE,sunt obligat sa platesc aceasta taxa si in Romania?
Legea ar fi aceasta Art. 257, (2), litera f), din Legea 95/2006 - Reforma in domeniul sanatatii – contributii obligatorii

Nu mi se pare corect sa platesc taxa pentru sanatate de doua ori in doua tari din UE!
Buna ziua,

Am un spatiu inchiriat din anul 2007 (aceasta fiind singurul venit din tara) ,acesta fiind inregistrat la ANAF. Acum 2 zile am primit o somatie pentru plata asigurarii medicale in valoare de 8 800 lei .
Sunt rezident in Italia , am asigurare medicala acolo din 2006 si am platit toate taxele la zi,sunt obligat sa platesc aceasta suma si in Romania chiar daca nu am beneficiat niciodata de serviciile medicale de aici? Daca nu ,cum pot sa dovedesc ca sunt asigurat in alta tara din uniunea europeana fara sa platesc aceasta suma imensa zic eu ?
Cei care deţin case şi apartamente şi le închiriază sunt obligaţi să achite contribuţiile la bugetul de asigurări de sănătate chiar daca sunt asigurati in alta tara din UE?