avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1013 soluții astăzi
Forum Activitate teacherios

Activitate teacherios

Multumesc mult.

Am reluat certificatul de asigurare si aveti dreptate legat de fransiza de 20.000 Euuro si asigurarea obligatorie.

Inca odata multe multumiri.
Adica sa inteleg ca trebuie sa platesc si Asigurarea Obligatorie? Pe ce va bazati cand ziceti asta?
Iar legat de ideea de a conditiona plata unei rate de plata asigurarii.....?
Buna seara.
Am fost la banca azi si am fost obligat sa platesc polita PAD. Cum am fost obligat? Mi s-a zis ca prima data se incaseaza polita si abia apoi rata. Mentionez ca apartamentul are o asigurare mult mai complexa decat asigurarea aceasta obligatorie.

1. E obligatoriu sa platesc PAD-ul chiar daca am o asigurare pentru apartament?
2. E normal ca banca sa conditioneze plata unei rate cu plata politei?

Va multumesc pentru orcine poate sa ma lamureasca.

P.S. Am citit din lege si din modificarile ulterioare, m-am dus la banca documentat iar banca mi-a bagat sub nas articolul 635 din 15 octombrie 2015 cu modificarea legii 260 din 2008 .
Răspuns la discuția Contract Orange
Daca nu platesc abonamentul pe cele 3 luni, care e cel mai rau scenariu ce mi se poate intampla? Mersi de timpul acordat pt a-mi raspunde.
Discuție Contract Orange
In spetembrie anul trecut am vrut sa inchid un contract (contract care il aveam de vreo 5 ani) cu Orange. Am sunat din Septembrie pana in Ianuarie de vreo 10 ori sa inchid contractul (le-am dat un numar de telefon pe care sa fiu sunat) iar ei nu m-au contacatat. In aprilie m-am trezit cu Somatie de plata de la o firma de avocatura. Am zis in regula, hai ca platesc aceasta suma. In august anul acesta am aflat ca de fapt contractul nu mi-a fost inchis ci doar suspendat o perioada si au continuat sa imi emita factura pe Mai, Iunie si Iulie anul acesta. Am vreo sansa sa scap de ei? Ce imi sugerati sa fac? Sa platesc si sa inchid sau sa ii las in plata domnului?