avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate Karinam

Activitate Karinam

Buna ziua,

ce declaratii si pana la ce data trebuiau/trebuie depuse pentru venitul realizat pe PFA in anul 2012?

va multumesc.
Va multumesc pentru raspuns; cum facturile respective sunt emise in ianuarie si februarie (in timpul concediului de ingrijire al copilului), si PFA-ul nu e inca suspendat, va rog sa imi spuneti ce mai pot face acum, retroactiv?
Va trebui sa ii returnez pentru lunile in care am emis facturi sau pe toata perioada concediului de ingrijire a copilului? Acum urmeaza sa iminsuspend PFA-ul...
Mai trebuie achitata vreo contributie in afara de cea pentru sanatate? multumesc.
Buna seara,

Este adevarat ca activitatea pe PFA trebuie intrerupta atunci cand te afli in concediul de ingrijire al copilului? Care este baza legislativa? Eu am emis facturi si nu le mai pot anula; va multumesc.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns; sunt angajata cu contract si PFA din 2009; vreau sa stiu daca pentru veniturile incasate pe PFA trebuia achitatata contributia la sanatate si daca da cum e mai bine sa procedez acum fiindca banuiesc ca este vorba de o suma mare, formata din cobtributie+penalitati; va multumesc.