avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate AndreiSavescu

Activitate AndreiSavescu

Discuție Accident rutier
Buna ziua. In data de 4.08.12 am provocat un accident de circulatie nerespectand semnificatia indicatorului Oprire. In urma accidentului a rezultat ranirea usoara a soferului din cealalta masina. Cel ranit a avut o plaga deschisa la nivelul capului adica o zgaraietura/taietura care a avut nevoie de 4 copci. Ambii am fost testati cu aparatul alcooltest rezultatul fiind negativ. Mentionez ca eu doar ce plecasem de la un alt stop deci nu aveam viteza (30-40km/h), iar cand am ajuns la coltul celalalt de strada nu am observat indicatorul oprire care era "ascuns" dupa un pom. In momentul coliziunii, eu m-am intors la 180 de grade, iar victima a fost proiectata din mine intr-o casa deci prin urmare avea viteza destul de mare.
S-a deschis un dosar penal pe numele meu la sectia de politie si se asteapta acum ca victima sa depuna plangere penala. Are de la medicina legala 15 zile de medical. In momentul de fata victima mi-a cerut 1500E pentru impacare amiabila insa nu dispun de bani.
Intrebarea mea este ce se intampla daca se ajunge in instanta? Ce pot sa patesc? Eu am citit pe internet articolul din lege in care sunt incadrat si anume vatamare corporala. Pedeapsa este amenda penala sau inchisoare cu suspendare. Cred ca nu o sa primesc inchisoare cu suspendare ci doar amenda penala din moment ce victima are doar 15 zile de medical. As vrea sa stiu ce probabilitate ar fi sa primesc inchisoare cu suspendare si cum se decide daca o sa primesc amenda penala sau inchisoare cu suspendare.
Va multumesc.