avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate luciani_2006

Activitate luciani_2006

Buna ziua.

In urma cu 15-20 de ani, Vasile si Maria (bunicii mei) au facut un act de vanzare-cumparare catre Petre si Ioana (parintii mei). In acel act se specifica faptul ca proprietatea, un imobil plus terenul aferent (o casa cu gradina - situata in oras), trece in proprietatea parintilor mei numai dupa decesul bunicilor fiind obligati la intretinerea lor.

In urma cu 6 ani Maria si Ioana au decedat. In urma cu 4 ani a decedat si Vasile. Tata, in acest interval, nu a facut niciun demers pentru actualizarea actului de vanzare-cumparare.

Pentru ca Petre are o varsta inaintata (71 de ani), doreste sa vanda imobilul si sa se mute la bloc deoarece nu mai poate sa munceasca prin gradina, iar treburile domestice devin din ce in ce mai obositoare pentru el. Locuieste singur. Eu sunt unicul mostenitor si imi dau acordul (in cazul in care acesta este necesar) pentru aceasta decizie pe care a luat-o. De asemenea tata doreste sa imi faca si mie un act de vanzare-cumparare prin care sa devin proprietar dupa decesul lui.

Intrebare: Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmeze pentru aducerea actelor la zi, pentru a putea vinde sa se mute la bloc?

p.s. Deoarece nici el, nici eu nu avem cunostinte avansate de legislatie, apreciem raspunsurile mai simple si la obiect fara referiri la diverse legi si articole (doar daca este musai necesar).

Va multumesc.
Răspuns la discuția Detinerea detectorului de metale
Multumesc pentru raspuns.
Deja ma simt infractor :hm: pentru ca am avut in gand sa imi construiesc un astfel de detector. Tentativa se pedepseste scria pe acolo pe undeva...
Deci, daca merg la mare si sotia isi pierde vreun inel in nisip, nu am nicio sansa sa folosesc metoda asta de detectie...

Multumesc inca o data pentru raspuns.
Cine are dreptul sa detina si sa utilizeze detectoare de metale? Am citit in presa despre nenumarate confiscari si amenzi acordate persoanelor fizice care au "gasit" adevarate comori in solul anumitor zone istorice. Daca achizitionez un astfel de detector si adun de pe plaja, sa zicem, reziduurile metalice adunate pe timpul verii, incalc vreo lege pentru posesie si activitatea depusa?