avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Activitate raziel112

Activitate raziel112

Buna ziua, doresc si eu sa primesc o parere referitoare la ce mi s-a intamplat acum cateva luni.

Pe data de 4 mai 2012 am consumat bauturi alcoolice impreuna cu cativa prieteni in parculetul din cartier dupa care m-am retras cu 2 dintre ei la mine acasa sa continuam. Am fost la un magazin in apropiere unde m-am intalnit cu un prieten ce era cu masina iar acesa a zis ca o sa treaca pe la mine sa mai stam de vorba.

Dupa aproximativ o ora m-a sunat prietenul respectiv si mi-a zis ca a parcat masina in spatele masinii mele si a venit la mine, timp in care ( 2 ore aprox ) un vecin l-a blocat cu masina iar la plecare m-a rugat sa cobor sa mut putin masina sa poata iesi si el.

Mentionez ca masina mea nu mergea asa ca am impins-o de pe banda din dreapta unde era parcata pana pe contrasens, nu circula nicio masiina fiind ora 3 dimineata. Apoi prietenul meu a plecat si am ramas sa pun masina la loc timp in care m-am trezit cu un echipaj de politie in spatele meu care m-a luat la intrebari si m-au pus sa suflu in etilotest rezultand o concentratie de 0.92 in aerul expirat. Nu am reusit sa ma inteleg cu ei in zadar explicandu-le care era situatia de fapt. Au oprit o masina cu un baiat care nu a vazut nimic si l-au pus martor sa semneze.

Apoi m-au dus la spital si mi-au luat probele de sange, nu stiu nici acum cat mi-a iesit. Dupa probe am fost dus sa dau o declaratie profitand ca eram ametit bine m-au pus sa scriu numai tampenii si nu m-au lasat sa imi chem avocat sa dau declaratia in prezenta acestuia.

Au trecut aproape 4 luni si tot astept sa ma cheme un domn de la cercetari penale sa dau o alta declaratie.

Mentionez ca am deja "coada" in alt domeniu unde am primit 3 ani cu suspendare.

Iar in dosar sunt cercetat pentru Art. 85, al 1 si 2 si Art. 87, al 1 din OUG 195/02.

As dori si eu o parere referitoare la ce se poate intampla mai departe tinand cont ca prima declaratie pe care am dat-o nu corespunde cu realitatea.

Va multumesc anticipat