avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Activitate ELENAGOGONEA

Activitate ELENAGOGONEA

va rog sa imi spuneti daca bonurile de masa sunt luate si ele in calculul CCC?

Multumesc!
in momentul in care o sa intru in CCC adica in luna august...spuneti-mi va rog acesta cum se calculeaza? din veniturile nete 85% sau brute?
eu sunt in urmatoarea situatie :
-am intrat in risc maternal in data de 18 dec 2015 pana la 01.04.2016 cand o sa intru in prenatal(data nasterii copilului va fii 15 aprilie2016)
-pana in decmbrie am avut salariul brut 1600, iar din ianuarie a crescut la 2300 ron as vrea sa stiudaca la calculul pre si post natal , inclusiv indemnizatia de crestere copil se vor lua in calcul aceste luni in care mii s-a marit salariul sau nu?

Multumesc!
Buna ziua ,

Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti cum se calculeaza riscul maternal si concediul prenatal?

din cate am citit riscul maternal este 75% din ultimele 6 luni...dar care luni? anterioare intrarii in risc ? si este din salariul net sau brut??

iar in ceea ce priveste concediul pre si post natal stiu ca este 85% dar nu stiu exact din ce??? din salariul net sau brut?

Multumesc!
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
multumesc pentru promptitudine.
Buna ziua

Sunt mamica unui baietel de 9 luni si am optat pentru concediu de crestere copil pentru 2 ani , acum as vrea sa imi reiau activitatea inainte sa implineasca el 1 an, va rog sa imi spuneti cum sa procedez si daca pot face acest lucru avand in vedere ca am optat la inceput pentru 2 ani?
Răspuns la discuția CONCEDIU DE RISC MATERNAL
multumesc mult pentru raspuns!
o zi buna!
Buna ziua,

Eu am obtinut concediu de risc maternal de la medicul de medicina muncii de pe data de 24 mai 2012, insa nu mi-am luat concediu de risc exact din aceasta data , deoarece mai aveam niste zile de concediu si practic am intrat in concediu de risc de pe data de 19 iunie, pana acum nu s-au facut 120 de zile de concediu de risc, insa daca calculez din data de 24 mai de cand mi-a dat medicul de medicina muncii se fac inclusiv cu luna septembrie 130 de zile (deci se depasesc cele 120 de zile ), dar daca calculez de pe data de 19 iunie de cand mi-am luat practic concediul de risc nu sunt 120 de zile ci doar 104 zile.
cum este corect ?de la data de cand mi-a dat medicul de medicina muncii sau de cand am intrat practic in concediul de risc?

multumesc!