avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate fivemagik

Activitate fivemagik

Răspuns la discuția Legea 290/2003 plati
Nu stiu daca aceasta lista e publica, mie mi-a comunicat avocatul, acesta la randul lui avand-o de la executorul judecatoresc. Cred ca cel mai bine e sa intrebati executorul, pana la urma asta e treaba lui si pentru aceasta ia bani!
Răspuns la discuția Legea 290/2003 plati
Imi pare sincer rau:(
Nu stiu ce sa zic, o sa vorbesc si eu luni cu avocatul, dar daca e asa cum spuneti inseamna ca luam banii la pastele cailor#-o
Eu am poprirea din 7 iulie, chiar nadajduiam ca pana in decembrie iau ceva, dar vad ca e greu!
Oricum, sper sa nu se blocheze iar si sa vina astia cu legi tampite
Tineti-ma si pe mine la curent
Multumesc si multa bafta
Răspuns la discuția Legea 290/2003 plati
Multumesc mult!
Am intrebat, sunt nr cinci sute si ceva, nu am retinut cu exactitate, in ritmul asta nu cred ca mai prind anul asta banii!
Oricum in ianuarie am recursul ANRP, sper sa mearga totul in favoarea mea
Oricum nu stiu daca in decembrie si ianuarie se mai fac plati, ca in decembrie sunt alegeri, iar in ianuarie e prima luna din an...
Multumesc inca odata si multa bafta
Răspuns la discuția Legea 290/2003 plati
Aveti idee daca in octombrie s-au facut plati de catre ANRP?
Răspuns la discuția Contestatie executare silita ANRP
Eu am obtinut in iunie decizia de incepere a executarii silite, a fost deja investita si pusa poprire pe conturile ANRP. Cei de la ANRP au facut recurs si-n februarie am termen. Executorul mi-a zis ca, si daca ANRP-ul a facut contestatie la executare, asta nu impiedica derularea executarii, ea merge inainte, deci teoretic se pot obtine banii pana atunci. Numai ca din ce vad sunt sanse sa nu se vireze niciun ban pt ca ANRP--ul nu mai are fonduri. Sunt pe o lista, s-a alcatuit o lista cu ordinea popririlor, si se vireaza banii conform acelei liste. In cazul in care ANRP-ul castiga recursul din februarie, banuiesc ca sunt sters de pe acea lista, eu voi contesta, castig, iar ma baga pe alta lista sau se pastreaza numarul care il am in prezent? Ca fapt divers, sunt sanse sa se dea ANRP-ului castig de cauza la contestarea executarii, s-au mai intamplat cazuri, si daca da pe ce motive (sper ca nu pentru clasicul "nu avem bani si plata despagubirilor ar produce dezechilibre majore economiei tarii"...)
Răspuns la discuția Legea 290/2003 plati
Da, asa am inteles si eu, tot 60 dosare, dar nimeni nu stie cate dosare o sa fie lunile astea.
Oricum, inteleg ca li s-a injumatatit bugetul, plus ca dupa alegerile din decembrie trebuie sa vina cu alt buget...
Sincer, eu sunt cam sceptic, cred ca anul asta nu mai prind, sper la anul...
Multa bafta
Răspuns la discuția Contestatie executare silita ANRP
Se poate stii cum vor evolua solutionarile pentru popriri pe conturile ANRP?
Si eu am inteles ca in septembrie s-a deblocat un pic situatia, dar din ce am inteles in decembrie 2012, odata cu alegerile parlamentare programate, iar se va revizui bugetul, inclusiv pentru ANRP! Plus ca 2013 se anunta ca un an dificil, intrucat trebuie platite imprumuturile catre FMI, deci nu prea sunt motive de optimism:((
Avand in vedere ca oricum e obligatoriu sa se refaca bugetul in decembrie, ANRP-ul va epuiza tot bugetul alocat in august pana la acea data, sau cum
se procedeaza?
Răspuns la discuția Legea 290/2003 plati
Eu stiu ca ultima luna cu plati a fost iunie, iulie-august-septembrie nu s-a platit nimic.
Ideea e ca nu stiu cu ce te ajuta daca ai poprire pe conturile ANRP, si doar de acolo poti recupera banii, dar nu se vireaza bani in conturile respective, deci nu poti executa nimic...
Asa poti sa stai si 5 ani cu poprirea pusa, si degeaba!
Mai e vreo alta cale, desi din ce stiu eu nu?!
Răspuns la discuția Legea 290/2003 plati
Da, tot de la executori am inteles ca Trezoreria vireaza banii in fiecare luna pana in data de 15 ale lunii respective!
Ce ma irita e ca nimeni nu stie nimic, cand si cat se vireaza, practic esti la mana Trezoreriei, daca nu mai vireaza 2 ani asta e, nu mai primesti banii, asa inteleg ca este...
Nu stiu daca nu se pot pune popriri si pe conturile Ministerului de Finante, inteleg ca nu, pt ca altfel e relativa problema, daca nu mai alimenteaza deloc conturile ANRP inteleg ca nu poti executa nimic, deci astepti mult si bine!:(
Răspuns la discuția Legea 290/2003 plati
Da, si eu sunt total dezorientat! Am inteles tocmai ca au buget marit chiar, nu neaparat pt plata popriri, cat pentru alte cheltuieli (ziare, rechizite, etc). Inteleg ca la poprire, te poti atinge de toti banii din cont in afara de salarii! Totusi e ciudat ca unii sa zica ca nu s-au alocat sume, iar altii ca s-au alocat si chiar s-au facut plati! In acest caz poate executorul nu e la curent, sau poate nu isi da silinta destul! Chiar ma gandeam sa schimb executorul, numai ca am semnat contract pana la sfarsitul anului!
Ideea e ca inteleg ca oricum nu avem control, suntem anuntati de executor cand se primeste suma, chiar ma gandeam (dar nu stiu daca se poate) ca executorul sa fie de rea credinta, sa incaseze banii, sa-i tina cateva luni si sa ia dobanda, iar apoi sa-ti ofere suma fara dobanda... Dar repet, nu stiu daca e posibil!