avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1731 soluții astăzi
Forum Activitate sorinikia

Activitate sorinikia

Răspuns la discuția Somaj sau prelungire CCC pe 3 ani
Multumesc frumos
Buna seara,
Baietelul meu face in data de 16 sept 2 ani, dupa nastere la 2 saptamani de la nastere a fost diagnosticat cu tromboza venoasa de sinus sagital stanga (cheaguri sange la cap) din care a rezultat o usoara hemipareza pe partea stanga (mana si picior) plus picior plat valg - in urma controlului la ortoped - niciodata nu am fost indrumata sa-i scot un certificat de handicap - el recuperand (pana cand nu am intrebat kinetoterapeutul) - el face terapie de la 4 luni costurile fiind suportate de noi, sotul este in cautarea unui loc de munca - si nu am cu cine sa-l las pe cel mic si nici cu cine sa-l trimit la terapie, am sunat la firma la care am lucrat si i-am intrebat daca pot beneficia de somaj (ei si-au restrans activitatea - am lucrat casier iar una din cele 2 casierii a fost desfiintata) le-am explicat situatia familiei mele iar ei mi-au raspuns ca trebuie sa revin la munca ca nu au cum sa ma trimita in somaj si sa astept urmatoarele restructurari care vor fi in urmatoarele luni(1 -2... Ce pot face in situatia asta? Este tarziu sa incep sa intocmesc dosarul pentru prelungirea pana la 3 ani si ce presupune el?