avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate Flo14

Activitate Flo14

Răspuns la discuția Reducere salariala
Mentionez ca nu s-a comunicat nimic in scris ci doar verbal.Cum se poate proceda in acest sens.
Răspuns la discuția Reducere salariala
Buna ziua,

Voiam sa va intreb ce se poate intampla in cazul in care angajatorul iti impune un termen in care sa pleci din companie si spune ca te va ajuta sa-ti gasesti un job in alta parte.Se poate ataca in instanta?sau se pot cere salarii compensatorii si cate?

Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Reducere salariala
Probabil prin incetarea contractului initial prin acordul partilor si semnarea unui nou contract, insa problema cu reducerea salariala si pozitia ramane pana in acest moment.
Răspuns la discuția Reducere salariala
Am primit, astazi o veste si mai minunata ca ma trec cu data de 1 octombrie impreuna cu alti colegi pe o alta entitate, si voiam sa va intreb in acest caz cum se poate proceda avand in vedere ca am primit acea scrisoare de reducere salariala si retrogradarea pozitiei.M-au anuntat pentru ca trebuie refacute analizele medicale.
Eu ma gandeam sa solicit contractul sa am timp sa il studiez.
Daca nu sunt de acord cu clauzele si nu semnez ce se poate intampla.
Ma pot concedia?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Reducere salariala
Voiam doar sa clarific si inteleg exact deoarece astazi am primit scrisoarea prin care ma informeaza de noua pozitie si de salariul nou (redus binenteles).
Am semnat de primire cu data de astazi, 13.09 iar scrisoarea era datata cu 03.09.
In scrisoare se mentioneaza ca urmeaza si actul additional.
De cand decurge termenul in acest caz?
Răspuns la discuția Reducere salariala
Inainte de a primi actul aditional spre semnare, primesc o scrisoare de informare a noii pozitii si respectiv a reducerii slariale.
Termenul de 45 de zile se scurge de la data informarii, respectiv a primirii acelei scrisori sau de la data primirii CIM spre semnare.
Ce dovezi trebuie aduse in instanta?
Trebuie sa mai obtin si o hartie cu motivele pentru care se doreste acest lucru?
Răspuns la discuția Reducere salariala
Dar care este data limita pana la care se poate actiona in instanta, eu stiam ceva de 30 de zile de la anuntarea in scris a noului salariu, si daca acesta se anunta zilele acestea atunci cum trebuie procedat.
Stiu ca in acest moment(de la angajator) ca noua pozitie si noul salariu au valabilitate incepand cu 1 octombrie.
Răspuns la discuția Reducere salariala
Va multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția Reducere salariala
Va multumesc pentru raspunsuri!
Astept momentan decizia angajatorului, desi se fac deja anumite presiuni.
Mai am insa o intrebare:
Daca nu semnez actul aditional cu salariul redus, angajatorul ce este obligat sa platesca?si ce pot face in cazul in care se plateste suma din actul aditional?
Răspuns la discuția Reducere salariala
si pot actiona in instanta acest lucru?puteti sa-mi dati mai multe detalii si formularele care trebuie completate conform bazei legale?