avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducere salariala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducere salariala

Buna ziua,

Am fost anuntata de reducerea salariala si inteleg ca voi primi un anunt in scris care ma va informa de noua pozitie (retrogradare) si reducere salariala aferenta.
Actul aditional va urma insa intentionez sa nu semnez.
Va rog sa-mi comunicati ce procedura sa urmez in acest caz?
Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:02, 16 Noiembrie 2012
Daca nu veti semna actul aditional , atunci acesta nu-si va produce efectele pentru care se dorea incheiat ....
Buna ziua,
Si eu sunt in aceeasi situatie si as dori sa stiu cum poate actiona angajatorul in continuare.
Multumesc frumos!
Ceea ce va spus @freeelis e corect si legal.:) Acum urmeaza partea incorecta si ilegala: angajatorul va poate conditiona pastrarea locului de munca de semnarea acelui act aditional..
Sau va face presiuni asupra dvs , astfel incat sa va dati demisia ...
si pot actiona in instanta acest lucru?puteti sa-mi dati mai multe detalii si formularele care trebuie completate conform bazei legale?

Alte discuții în legătură

Retrogradare abuziva geosau geosau in 25 ianuarie 2010 am fost retrogradat din functia de casier la cea de manipulatnt marfa,am inteles ca retrogradarea nu poate depasi 60 de zile. eu am stat in ... (vezi toată discuția)
Retrogradare din functie!!! florinache florinache Buna ziua, Sunt angajat la o societate cu contract de munca perioada nedeterminata, ca tehnician retele, nu mi s-a comunicat nici o fisa de post la ... (vezi toată discuția)
Salariu diminuat nesica nesica Este legal ca de o perioada lunga de timp sa primesti salariul diminuat 30%? (vezi toată discuția)