avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1078 soluții astăzi
Forum Activitate dianico

Activitate dianico

Buna seara!
In 2005 am contractat un credit la BCR.
Nu am reusit sa il achit.
Am inceput sa primesc de 2-3 ori/an notificari de la recuperatori, nu stiu exact anul, dar cea mai veche instiintare primita gasita este din 2012.
Suntem in 2020 (15 ani de la data creditului), ultima notificare primita a fost saptamana trecuta. Pana acum, desi au fost instiintari/amenintari cu executare silita, nu s-a intamplat nimic concret.
Este sau nu prescris cazul? Se poate demara executarea silita sau voi primi in continuare notificari si amenintari care nu se vor concretiza?
Cum pot sti daca firma de recuperare actioneaza legal sau nu?
Multumesc!
Buna seara!

Ma confrunt cu o situatie neplacuta, as zice eu - puerila.
Doresc sa calatoresc pentru cel putin o saptamana in aceasta vacanta, in strainatate cu fetita mea in varsta de 4 ani, pentru a-mi vizita niste rude, dupa care sunt obligata sa ma intorc acasa, deoarece in septembrie incep din nou serviciul, iar fetita - gradinita.
Demersurile pentru realizarea unui pasaport pentru fetita intentioneaz sa le incep cat mai curand, dar tatal nu doreste nici sa ne insoteasca si nici sa isi dea acordul pentru a parasi tara. Nu are un motiv intemeiat... practic, nici nu ar exista unul si as vrea sa stiu cum sa procedez in acest caz, stiut fiind faptul ca declaratia de acord sau procura notariala din partea celuilalt parinte este obligatorie.

As fi recunoscatoare pentru orice sfat puteti sa imi dati in acest caz.

Multumesc anticipat.