Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Refuz neintemeiat al unui parinte de declaratie de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Refuz neintemeiat al unui parinte de declaratie de acord pentru calatoria in strainatate cu minor

Buna seara!

Ma confrunt cu o situatie neplacuta, as zice eu - puerila.
Doresc sa calatoresc pentru cel putin o saptamana in aceasta vacanta, in strainatate cu fetita mea in varsta de 4 ani, pentru a-mi vizita niste rude, dupa care sunt obligata sa ma intorc acasa, deoarece in septembrie incep din nou serviciul, iar fetita - gradinita.
Demersurile pentru realizarea unui pasaport pentru fetita intentioneaz sa le incep cat mai curand, dar tatal nu doreste nici sa ne insoteasca si nici sa isi dea acordul pentru a parasi tara. Nu are un motiv intemeiat... practic, nici nu ar exista unul si as vrea sa stiu cum sa procedez in acest caz, stiut fiind faptul ca declaratia de acord sau procura notariala din partea celuilalt parinte este obligatorie.

As fi recunoscatoare pentru orice sfat puteti sa imi dati in acest caz.

Multumesc anticipat.
Adresati-va instantei. Cu argumente solide, instanta, printr-o ordonanta presedintiala poate trece peste veto-ul tatalui.
e4c5, utilizator