avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Imputernicire pentru calatorie minor din Anglia spre ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Imputernicire pentru calatorie minor din Anglia spre Romania

As dori sa stiu daca pot parasi Anglia cu un minor, in conditiile in care am venit aici acum 4 luni pe baza unei procuri facute la notariat , semnata de tatal copilului.
Procura a expirat in decembrie anul trecut 2011.
Trebuie sau nu sa facem alta procura semnata de tata pentru a pleca in tara?
Situatia este urgenta, doresc sa plec saptamana viitoare.

Multumesc,
Mili
Cel mai recent răspuns: Andrea P , utilizator 04:05, 8 Decembrie 2016
Puteti parasi UK fara o procura de la tata, la fel, puteti intra in Romania fara procura dar nu veti putea parasi tara fara aceasta.
In primul rand nu este procura este o declaratie acord. De obicei acea declaratie se face pe o anumita perioada. Daca in ea s a precizat ca minorul va calatori in Anglia in perioada...pt intoarcere in Tara insa nu aveti nevoie de acea declaratie, ea este facuta pentru iesirea din Romania.
Pentru evitarea pe viitor a necesitatii unei declaratii prin care tatal sa fie de acord cu scoaterea copilului din tara, puteti sa solicitati incredintarea minorului pe cale judecatoreasca.

Avand copilul incredintat prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, parintele care aceasta hotarare,nu mai are nevoie de acordul celuilalt parinte pentru a scoate copilul din tara.

Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Ianuarie 2012
ContSters234722, utilizator
Sansele sunt mici sa obtina custodia unica, mai ales ca nu vad sa aiba motive intemeiate.

Nici nu stim daca este divortata de tata sau nu
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Ianuarie 2012
Alexandru Munteanu, Avocat
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri.

Nu este vorba divort.
Este vorba intradevar doar de acordul tatalui in caz de calatorie in afara tarii cu un minor.
Sper sa se fi inteles bine.
Am intrat in Anglia anul trecut, declaratia de insotire minor a fost facuta in 2010 cu valabilitate decembrie 2010 -decembrie 2011 Romania Anglia.
Una dintre "Adeverinte" a fost oprita la punctul de frontiera roman si mai am una dar care a expirat in decem. 2011.
Desi ma repet , pentru siguranta mea,nu este nevoie in concluzie de o alta scrisoare de acord pentru a parasi Anglia?

Multumesc foarte mult,
Cu stima,
Mili

Alte discuții în legătură

Recunoasterea paternitatii restrictioneaza dreptul de a calatori in strainatate? WhiteRose1 WhiteRose1 Buna ziua. As dori sa stiu cum se procedeaza in cazul in care voi avea un copil in afara casatoriei si doresc sa preia numele meu de familie, de comun acord cu ... (vezi toată discuția)
Iesire cu minor din tara- acte necesare lecsi22 lecsi22 am un copil de 3 ani nu sunt casatorita dar copilul poarta numele tatalui si al meu intrebarea este pot sa plec din tara fara o procura de la el sau am ... (vezi toată discuția)
Am nevoie de imputernicirea tatalui ? diana claudia diana claudia as dori sa stiu daca am nevoie de imputernicirea tatalui ca sa plec in romania din italia.avem o fetita de un an care are si certificat si pasaport iar eu in ... (vezi toată discuția)