avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Activitate Stefania-Cristina

Activitate Stefania-Cristina

ok... m-ati bagat in ceata .. se poate si asa ceva??? Nu prea vad de ce ar fii dubios pentru mine .. ca ar cere pensie alimentara desi nu e al lui ... pentru divort nu sunt bani dar pentru asta mi-as vinde un rinichi pentru testul de paternitate ... eu de regula sunt o fire care ia in calcul toate posibilitatile si pun in fata cel mai rau scenariu , reusisem sa ma mai calmez cu gandurile acum cred ca o sa o iau de la capat cu ce ar mai putea face .. poatear fii mai bine sa nu ma gandesc decat la ce ar putea face sau cere doar in cazul unui divort , ei neavand bunuri de impartit , doar un copil major ... cred ca in acest caz ma intereseaza care ar putea fii cea mai mare tampenie care l-ar putea obliga sa o faca ..
Sincer ... mai tare vrea el divortul decat mine.. mie imi este indiferent .. atata vreme cat am intelegere in familie nu prea conteaza daca este sau nu divortat ..
de mostenit nu are ce mostenii .. nu are casa sau bunuri materiale . Dar probabil daca peste 10 ani o avea casa si nu e divortat , tot ea are dreptu .. gata am prins ideea ..

Ce ma bucur este ca poate obtine un alt certificat de casatorie .. in felul acesta nu mai depindem de ea si de "timpul" ei . Era una din chestiile care ne framantau pe amandoi de ani de zile , cum sa facem sa avem noi certificatul de casatorie ca el sa poata inainta actiunea de divort .
Buna ziua . Am cateva nelamuriri .. poate cineva imi va umple vidul din cap cu ceva informatii.

Eu si concubinul meu suntem de 10 ani impreuna si avem o fetita de aproape 11 luni . El este despartit de sotia lui de 15 sau 16 ani cu care are un baiat acum major . Ne intereseaza cum poate obtine divotul din moment ce in fiecare an ea suna si spune ca o sa intenteze divortul ca el sa poata fii un om "liber" dar nu o face .. precizez ca certificatul de casatorie este la ea si spune ca nu il poate da ca nu are timp sa il trimita , ca sa putem noi inainta cererea de divort .. pana sa avem copilul cand aducea discutia de divort zicea ca , ba ar vrea sa ii plateasca pensie alimentara retroactiva , ba sa renunte la drepturile parintesti .. mai nou de cand e fata , il ameninta ca nu stiu ce o sa ii faca .. nu spune ce .. doar ca e in privinta baiatului .. intrebare ... cum putem obtine o copie sau duplicat dupa certificatul de casatorie ... ce il poate obliga sa faca in privinta baiatului altceva decat
intretinerea in scoala .. poate sa il oblige sa plateasca pensie alimentara retroactiva si daca da cum se calculeaza ca cu munca a stat cam prost , ori nu a avut de loc , ori cand si cand cu ziua . Se ia in considerare ca are un minor in intretinere , ca sta cu chirie ... Deci sa nu ma inteleaga cineva gresit .. stiu ca este dreptul copilului sa primeasca ajutor din partea tatalui , dar vreau lamuriri ca sa imi fac o idee despre "worse case scenario". din cate am inteles ea este de acord cu divortul dar vrea sa il chinuie un pic . Povestea este lunga si m-am straduit sa o scurtez cat mai mult , daca cineva care imi poate da raspunsuri mai are nevoie de informatii pentru ca sa imi dea la randu-i informatii cat mai precise este invitat sa puna intrebari . Multumesc mult