avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate andreiantonescu

Activitate andreiantonescu

Răspuns la discuția parti comune intr-o scara de bloc
Multumesc mult pentru raspuns si pentru trimiterea la Hotararea de Guvern. Raman totusi cu o dilema: cei care au propus acest sistem de incalzire pe orizontala au fost chiar cei cu centrale proprii, in ideea (banuiesc) ca daca scapa de tevile care le tranziteaza apartamentele, nu vor mai plati partile comune. Citind fragmentul din HG trimis de dumneavoastra, din care reiese clar ca nu exista posibilitatea sa fie exonerati de la plata nici in cazul in care se muta conductele pe casa scarii - aceasta fiind considerata tot spatiu in proprietate comuna - mi se pare cu atat mai ciudata propunerea lor. Exista oare posibilitatea ca furnizorul de agent termic sa preia o parte din costurile care vor exista cu caldura degajata de conducte pana la intrarea in apartament?
Buna ziua! As avea si eu cateva intrebari legate de partile comune dintr-o scara de bloc. Mentionez ca blocul din care fac parte este constituit intr-o asociatie de proprietari. In cele 2 scari exista atat apartamente bransate la sistemul centralizat de incalzire cat si apartamente unde s-au montat centrale individuale. Locatarii cu centrala proprie nu mai doresc sa isi plateasca partile comune aferente lunilor in care se furnizeaza agent termic celoralte apartamente. Cineva a venit cu ideea unei bransari pe orizontala a celor care sunt inca in sistemul centralizat si nu doresc sa isi monteze o centala proprie. Astfel tevile care tranziteaza fiecare apartament in prezent vor fi taiate, si montate pe casa scarii alte 3 tevi, 2 pentru agent termic (tur-retur) si una pentru apa calda. Evident, va exista contorizare pentru fiecare apartament in parte. Intrebarea mea ar fi: cine va plati pentru tevile de agent termic care vor tranzita casa scarii (pana la contorul individual), doar cei care aleg sa ramana bransati la sistemul centralizat prin aceasta metoda, sau cheltuielile vor fi suportate de toti locatarii scarii de bloc, chiar daca unii au centrale proprii de apartament? Nu se considera si aceste conducte tot parti comune, ele incalzind un spatiu comun, respectiv palierele de la fiecare etaj?
Multumesc!