avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate 9lucia

Activitate 9lucia


mentionez in anunt apare asa: - conditii generale "candidatii trebuie sa indeplineasca conditiile generale prevazute de art 54 din legea 188/1999 privind statutul functionarilor publici cu modificarile si completarile ulterioare.
- conditii specifice ocuparii functiei publice- studii universitare cu diploma de licenta, respectiv studii superiare de lunga durata absolvite cu diploma de licenta sau echivalenta, in domeniul asistenta sociala sau stiinte administrative"
-postul scos la concurs :"functie de executie: consilier ,clasa I, grda profesional Debutant"

VA rog sa ma ajutati sa interpretez anuntul corect,
eu am terminat facultatea in stiinte administrative , am licenta insa fac. a fost de 3 ani...
-nu stiu ce inteleg ei prin "studii universitare cu diploma de licenta" eu ma incadrez in acesta?
-si studiile mele sunt studii superioare de scurta durata?
-am mai citit in art. 54 din legea 188/1999 de ceva perioda de studii de minim 5 ani(asta iarasi nu inteleg deci neaparat trebuie sa am master ca sa candidez?} atunci de ce apare mentionat diploma de licenta...

va multumesc anticipat
am terminat Facultatea de stiinte politice si administrative Babes-Bolyai, 3 ani la zi si mi-am luat licenta.
Sunt interesata daca studiile mele sunt bune sau nu, pentru a putea participa la concursul organizat de Primarie pentru un post de consilier clasa I debutant.
Multumesc
este admis ca medicul veterinar din zona noastra sa ceara 7ron pe crotal de ovine iar celelalte medici din judet cer doar 5ron,ce se poate face? avem dreptul sa cumparam crotale de la alti medici sau direct de la furnizor? Insa degeaba cumparam direct de la furnizor ca medicul nostru veterinar refuza sa le treaca in evidenta/ are el acest drept?
Ce se poate face impotriva lui?
as vrea sa aflu daca voi putea beneficia de concediu de crestere copil?Dosarul pentru somaj nu am reusit sa il depun in 10 zile pentru ca tot trebuiau refacute actele...
Astfel voi avea intrerupere in cartea de munca, voi putea beneficia de concediu maternal si CCC?
mentionez ca am 9saptamani de sarcina si ca data probabila a nasterii este 24mai 2013
revenita din concediu de crestere copil am aflat ca voi fi concediata.
de acum 7 zile lucratoare am si semnat preavizul(20de zile lucratoare)
Acum am aflat ca sunt gravida de 6-7saptamani.
Ce pot face? nu as vrea sa intru in somaj.
Se poate suspenda sau anula preavizul?( eu fiind gravida inainte de semnarea preavizului)
Pot iesi in concediu medical pe toata perioada sarcinii daca inainte am fost in concediu de crestere copil?