avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate goto

Activitate goto

Azi mi-a fost ridicata masina de pe bulevardul Iuliu Maniu. Pe sosea era marcaj de parcare dar nu am vazut si semnul de stationarea interzisa de pe trotuar. Din cate am gasit pe net cica firmele angajate de primariile de sector nu ar avea dreptul sa ridice masinile de pe bulevardele din Bucuresti pentru ca acestea apartin de Primaria Generala a Municipiului Bucuresti. Prin 2010 chiar Oprescu a facut aceste afirmatii. Stiti daca este adevarat sau nu? Siti pe cineva care a facut contestatie pe baza acestui lucru?
Vreau sa contest ridicarea masinii nu si punctele de penalizare.
Buna ziua!
Am urmatorea problema. Am cumparat un apartament in 2007 de la o persoana, sa ii zicem M. Inainte de a cumpara apartamentul, acolo au locuit fiica fostului proprietar si fostul sot al acesteia, sa ii zicem X. Deci la data cand am cumparat apartamentul (proprietar fiind M), nu mai locuia nimeni acolo. Insa dupa ce am cumparat apartamentul am tot primit plicuri de la diverse institutii bancare si primarie adresate lui X. La una din institutii am anuntat ca X nu mai locuieste acolo. Institutia s-a adresat serviciului de evidenta a populatiei care i-a raspuns ca X figureaza la adresa apartamentului.
Va rog frumos sa ma sfatuiti cum as putea sa scot din evidenta populatiei de la adresa mea pe X in conditiile in care nu am nici-o modalitate de contact a lui.
Institutia bancara care s-a interesat la evidenta populatiei mi-a sugerat ca pot inainta o actiune in evacuare. Dar din cate am citit si am inteles pe net pot inainta aceasta actiune impotriva proprietarului, dar X nu a fost proprietar ci doar a locuit la adresa respectiva.

Multumesc.