avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 400 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei Ciorcila

Activitate Andrei Ciorcila

Răspuns la discuția Medierea, o profesie de viitor ?
Domnule Mediator Ciobanu Vasile ,
Vad ca insistati foarte mult pe aspectul studierii Legii 192/2006 .
Nu vreau sa intru in polemica nu nimeni dar puteti dvs. sa imi raspundeti cum poate ca un mediator ce nu are calitatea de AVOCAT sa medieze incidente penale dupa noile modificari prin Legea 115/2012 , pentru ca dupa cum afirmati cred ca cunoasteti toate modificarile ulterioare aduse Legii si aici citez :

" Dupa articolul 60 se introduce un nou articol, articolul 60^1, cu urmatorul cuprins lit.g) :

in cazul infractiunilor pentru care actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate si impacarea partilor inlatura raspunderea penala, dupa formularea plangerii, daca faptuitorul este cunoscut sau a fost identificat, cu conditia ca victima sa isi exprime consimtamantul de a participa la sedinta de informare impreuna cu faptuitorul. "

Adica in acest sens orice inginer devenit mediator poate sa faca o corecta calificare a faptei penale si sa si impace partile in acest sens ? RASPUNS : NU . Cu toate ca poate imi voi atrage antipatii sunt ferm convins ca aceasta calitate , cea de mediator nu o poate avea decat un AVOCAT . Si in acelasi timp sunt convins ca legea va fi modificata pentru ca in aceasta profesie sa nu se intre pe baza unor cursuri ce dureaza 5 zile si sa fie profesata numai de persoane abilitate in acest sens .