avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Activitate oana_popescu97

Activitate oana_popescu97

Răspuns la discuția cercetare disciplinara
Buna seara,
Am nevoie va rog, de un sfat, o sugestie, orice.
Sunt intr-o situatie foarte ciudata din care nu stiu sincer cum sa ies.
Mi-am dat demisia de la firma la care lucrez si in acest moment ma aflu in perioada de preaviz. Aceasta perioada se va sfarsi in data de 18.01.2009.
In locul meu a fost promovata o colega din cadrul aceluiasi departament.
Inainte de a accepta postul respectiva colega mi-a cerut o opinie asupra salariului pe care sa il negocieze.
Precizez ca in ROI se prevede ca salariile sunt confidentiale si se sanctioneaza cu desfacerea contractului de munca divulgarea salariului propriu celorlalti angajati.
Revenind la problema mea, in momentul in care colega mi-a solicitat parerea asupra salariului, i-am spus o marja de sume, total diferite fata de salariul pe care il am eu, pentru a-i da o idee de unde sa negocieze.
La momentul in care ea a avut discutia de negociere a salariului, s-a trezit sa spuna ca stie ea sigur ca eu am salariul pe care ea il cere, care, culmea, este diferit de salariul meu si este suma maxima pe care i-am sugerat-o eu.
Ca atare astazi m-am trezit cu decize de convocare pentru cercetare disciplinare in data de 09.01.2009, adica maine, cum ca am incalcat ROI in privinta divulgarii cuantumului salarial.
In aceasta situatie, in care pur si simplu este cuvantul meu impotriva cuvantului ei, ce pot eu face? Cum pot proba faptul ca nu mi-am divulgat salariul?
Singura mea scapare este faptul ca suma ceruta si trambitata de ea este diferita fata de salariul meu, dar totusi, aceste lucruri fiind stiute de catre cei de la RU, de ce s-a mai initat aceasta cercetare? Ce pot eu face sa demonstrez faptul ca discutia avuta cu ea a fost una de ... ajutor, de a-i da niste linii de ghidaj in cadrul unei negocieri, nu divulgarea salariului?
Sunt constienta de faptul ca decizia de a ma da afara, nu o sa ma afecteze in vre-un fel, in sensul ca oricum sunt in preaviz si urmeaza sa plec in scurt timp, dar totusi, pe cartea de munca se vor vedea efectele acestei cercatari si nu as vrea ca acest lucru sa ma afecteze in viitor

Multumesc!