Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cercetare disciplinara

Buna seara

am si eu o problema la locul de munca .....(cine nu are...?!:(()
In data de 01.nov. am primit o adresa de la firma la care sunt angajat prin care mi se aduce la cunostinta faptul ca sunt convocat la cercetare disciplinara pe data de 5.nov. la sediul firmei, motivul abateri repetate (???) de la procedurile companiei. Mentionez ca distanta dintre domiciliul meu si sediul firmei este de aproximativ 460 km.Am luat legatura cu superiorii solicitind sa mi se aduca la cunostinta ce abateri fac obiectul cercetarii mele disciplinare pentru a-mi putea pregati apararea (documente justificative etc) insa acest lucru nu s-a intamplat .... raspunsul a fost "nu stim" si vei vedea atunci. Avand in vedere distanta, timpul foarte scurt pana la data stabilita pentru convocare , precum si faptul ca in perioada celor 4 ani de cand sunt salariat al acestei firme s-a incercat in mod repetat sa fiu determinat sa-mi dau demisia (s-a dus un adevarat razboi psihologic) am anuntat telefonic intentia mea de a nu ma prezenta la aceasta cercetare disciplinara inaintandu-mi totodata si demisia incepand cu data de 04.11.
Intrebarea mea este ; ce se poate intampla acum ...avand in vedere ca mi-am dat demisia , daca nu ma prezint la aceasta cercetare disciplinara ?
Oricum eu imi doresc incetarea raportului de munca cu aceasta companie.

Va multumesc mult si astept raspuns.
Cu stima
Convocarea la comisia de disciplina trebuia facuta cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte.:)
Prin urmare, cel mai bun lucru pentru angajator este sa va accepte demisia si, prin urmare, sa inceteze raporturile de munca in temeiul art.79 C.mun.
Avand in vedere convocarea la sedinta comisiei de disciplina, pe care ati luat-o la cunostinta, va propun sa va prezentanti in sedinta, la data, locul si ora asa cum au fost stabilite in convocator si sa va sustineti toate apararile. In caz contrar membrii comisiei de disciplina vor delibera si vor hotara o sanctiune disciplinara corespunzatoare abaterilor .:
claudia baltatescu a scris:

Avand in vedere convocarea la sedinta comisiei de disciplina, pe care ati luat-o la cunostinta, va propun sa va prezentanti in sedinta, la data, locul si ora asa cum au fost stabilite in convocator si sa va sustineti toate apararile. In caz contrar membrii comisiei de disciplina vor delibera si vor hotara o sanctiune disciplinara corespunzatoare abaterilor .:

Sanctiune care poate fi anulata de catre instanta, avand in vedere intreaga procedura de efectuare a cercetarii disciplinare (plecand de la convocarea salariatului si terminand cu emiterea deciziei de sanctionare sau de desfacere disciplinara a c.i.m).
Rectific , prin mail convocarea a fost trimisa simbata seara 01.11.2008 iar prin posta cu confirmare de primire luni in data de 03.11.2008 ( oficial data comunicarii- data la care eu am semnat de luare la cunostinta) , nu sunt 5 zile lucratoare !
iar acum la ora 19.30 am primit mail de la seful direct ca raspuns la cererea mea de demisie urmatorul lucru "demisia nu anuleaza convocarea pentru cercetarea disciplinara de maine, la care trebuie sa te prezinti"
liuorza a scris:

Rectific , prin mail convocarea a fost trimisa simbata seara 01.11.2008 iar prin posta cu confirmare de primire luni in data de 03.11.2008 ( oficial data comunicarii- data la care eu am semnat de luare la cunostinta) , nu sunt 5 zile lucratoare !
iar acum la ora 19.30 am primit mail de la seful direct ca raspuns la cererea mea de demisie urmatorul lucru "demisia nu anuleaza convocarea pentru cercetarea disciplinara de maine, la care trebuie sa te prezinti"

In acest caz, nu sunt indeplinite conditiile convocarii (cu 5 zile lucratoare inainte de data sedintei) si angajatorul trebuie sa ia in calcul cererea dvs. de demisie.