avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacere contract de munca disciplinar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacere contract de munca disciplinar

Buna ziua
Sunt angajata la o societate acum cateva zile eu impreuna cu o colega am primit o convocare sa ne prezentam la ora de in ziua respectiva in biroul d-lui director pentru cercetare disciplinara in baza ROI. Articolul din ROI era ceva de genul ca trebuie sa ducem la bun sfarsit situatiile cerute de domnul director. Dupa incheierea sedintei a ramas sa asteptam rezultatul comisiei. A doua zi am fost chemate la dep. Resurse Umane unde am fost instiintate ca suntem concediate disciplinar sau sa ne dam noi demisiile.As dori sa stiu daca este legala calea pe care a abordato domnul director, nu trebuia inainte sa ne comunice prin intermediul unor decizii ca am luat la cunostinta de situatie. Se poate pur si simplu desface contractul de munca disciplinar?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:42, 29 August 2009
Daca ati incalcat art. din ROI si nu v-ati putut dezvinovati, va poate concedia.
Este corect cum a procedat. Depinde de dvs.daca doriti sa va inchida cartea cu disciplinar sau sa va dati demisia.
Eu nu cosider ca amm incalcat acest articol, aceasta discutie a inceput in urma cu 2 sapatamani cand a inceput inventarul si am fost desemnata verbal doar ca sunt sefa de comisie. In timpul inventarului domnul director ma solicitat pentru alte treburi (pt. etichetarea a unor marfuri, demamarea implementarii unui program), ideea este ca nu am mai participat la inventar. Dupa terminare am incercat sa il centralizez numai ca am cosntatat mai multe diferente cantitattive la pers. care au participat la inventar. Vineri a venit si mi-a comunicat ca se ocupa o alta colega de inventar, il centralizeaza ea. Luni a revenit asupra deciziei si a dat departamenului contabilitate sa il centralizeze. Iar joi pe data de 27b am fost convocata la aceasta sedinta, unde am fost instiintata ca nu am dus la bun sfarsit terminarea inventarului.Multumesc
Sfatul meu este sa asteptati sa va dea decizia de concediere si sa o atacati in instanta! Veti castiga 100%!
B-) Fiindca desemnarea dvs pe vorbe nu va putea fi demonstrata de dl director si , ca atare , nici neindeplinirea "obligatiei"!
:D
dragomir_andreea20 a scris:

Buna ziua
Sunt angajata la o societate acum cateva zile eu impreuna cu o colega am primit o convocare sa ne prezentam la ora de in ziua respectiva in biroul d-lui director pentru cercetare disciplinara in baza ROI. Articolul din ROI era ceva de genul ca trebuie sa ducem la bun sfarsit situatiile cerute de domnul director. Dupa incheierea sedintei a ramas sa asteptam rezultatul comisiei. A doua zi am fost chemate la dep. Resurse Umane unde am fost instiintate ca suntem concediate disciplinar sau sa ne dam noi demisiile.As dori sa stiu daca este legala calea pe care a abordato domnul director, nu trebuia inainte sa ne comunice prin intermediul unor decizii ca am luat la cunostinta de situatie. Se poate pur si simplu desface contractul de munca disciplinar?
Multumesc



Daca ati scris aici si cereti o parere, trebuie sa fiti sincera si sa scrieti realitatea.
Reiese din mesajul initial ca nu ati primit o sarcina in scris? #-o si nu va poate sanctiona?
In fisa postului scrie, presupun, ca trebuie sa indepliniti orice alta sarcina dispusa de sef.... chiar si in baza aceasta va poate sanctiona disciplinar.
Nu am primit nico sarcina in scris? Nu a fost facuta nici o decizie ca eu sunt sefa comisiei de inventariere. In ianuarie cand a fost facut inventarul au fost facute decizii pe cale le-am semant fiecare.

Alte discuții în legătură

Cercetare dispciplinara ! habibi habibi Buna ziua ! Pt absente nemotivate am convocat salariatii respectivi, acestia nu s-au prezentat , ma gandesc acum ... intocmesc procesul verbal si apoi decizia ... (vezi toată discuția)
Sanctionare angajat lungeanuadina lungeanuadina Care sunt pasii pentru aplicarea unei sanctiuni disciplinare? Vreau sa fac o reducere a salariului de baza pe o durata de 3 luni cu 10%. (vezi toată discuția)
Cercetare disciplinara alinaion82 alinaion82 Buna ziua! Am si eu o intrebare. Pe data de 05.02.2009 am primit o adresa de la politie prin care ne instiintau ca un salariat a furat o anumita cantitate de ... (vezi toată discuția)