Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara

Buna ziua!
Am si eu o intrebare. Pe data de 05.02.2009 am primit o adresa de la politie prin care ne instiintau ca un salariat a furat o anumita cantitate de motorina. Sefii vor sa-l cerceteze disciplinar.
Mai este nevoie de referat intocmit de seful direct al angajatului privind savarsirea abaterii respective sau e suficient de concludenta acea adresa de la politie?
Abia zilele trecute s-au hotarat sa-l cerceteze diciplinar. Eu ar tb sa ma incadrez in acele 30 zile de la data sesizarii abaterii ?
Va multumesc mult .
Va sfatuiesc sa faceti si referat despre aceasta abatere disciplina, sa convocati angajatul pentru efectuarea cercetatii disciplinare in conformitate cu prevederile codului muncii si a CCMUNN pe anii 2007-2010, iar decizia de sanctionare sa fie emisa in conformitate cu prevederile art 368 codul muncii:
Art. 268. - (1) Angajatorul dispune aplicarea sanctiunii disciplinare printr-o decizie emisa in forma scrisa, in termen de 30 de zile calendaristice de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii disciplinare, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data savarsirii faptei.
(2) Sub sanctiunea nulitatii absolute, in decizie se cuprind in mod obligatoriu:
a) descrierea faptei care constituie abatere disciplinara;
b) precizarea prevederilor din statutul de personal, regulamentul intern sau contractul colectiv de munca aplicabil, care au fost incalcate de salariat;
c) motivele pentru care au fost inlaturate apararile formulate de salariat in timpul cercetarii disciplinare prealabile sau motivele pentru care, in conditiile prevazute la art. 267 alin. (3), nu a fost efectuata cercetarea;
d) temeiul de drept in baza caruia sanctiunea disciplinara se aplica;
e) termenul in care sanctiunea poate fi contestata;
f) instanta competenta la care sanctiunea poate fi contestata.
(3) Decizia de sanctionare se comunica salariatului in cel mult 5 zile calendaristice de la data emiterii si produce efecte de la data comunicarii.
(4) Comunicarea se preda personal salariatului, cu semnatura de primire, ori, in caz de refuz al primirii, prin scrisoare recomandata, la domiciliul sau resedinta comunicata de acesta.
(5) Decizia de sanctionare poate fi contestata de salariat la instantele judecatoresti competente in termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii.
alinaion82 a scris:

Buna ziua!
Am si eu o intrebare. Pe data de 05.02.2009 am primit o adresa de la politie prin care ne instiintau ca un salariat a furat o anumita cantitate de motorina. Sefii vor sa-l cerceteze disciplinar.
Mai este nevoie de referat intocmit de seful direct al angajatului privind savarsirea abaterii respective sau e suficient de concludenta acea adresa de la politie?
Abia zilele trecute s-au hotarat sa-l cerceteze diciplinar. Eu ar tb sa ma incadrez in acele 30 zile de la data sesizarii abaterii ?
Va multumesc mult .

Furtul de motorina este din socitatea la care lucreaza?
Decizia trebuie emisa in termen de 30 zile de la data cand conducerea a luat la cunostinta despre abatere.
adelaida_07, utilizator
Inca o intrebare : din comisie poate face parte directorul executiv al societatii ?
Societatea are remorchere . Deci raspunsul este da, angajatul a furat 14 l motorina de la remorcherul pe care lucreaza.
Daca directorul executivv este cel care emite decizia si cel care numeste comisia consider ca nu poate face parte din aceasta.
Legea insa nu interzice participarea directorului in cadrul comisie.