avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Activitate Cami106

Activitate Cami106

Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil 2013
Buna ziua,

Imi dadaea cu virgula in sensul ca daca nasc in aprilie, nu ma mai incadrez ptr a beneficia de indemnizatie...adica ar fi trebuit sa nasc in mai nu in aprilie.

In luna mai 2012 nu am lucrat nicaieri, prin urmare, nu se ia in considerare de nici un fel.

Asadar o adeverinta de la medicul de specialitate cum ca am nascut inainte de termen, m-ar salva. Am crezut ca doar in cazul unei nasteri premature atunci se ia in calcul adeverinta de la medicul ginecolog. Si daca nasc pe 23 aprilie, nu se numeste nastere prematura, dar este inainte de termen .

Acum totul este mult mai clar .

Va multumesc frumos ptr raspuns.
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil 2013
Buna seara,

Legat de indemnizatia de crestere a copilului, am inteles ca trebuie ca in cele 12 luni premergatoare lunii de nastere, inlcusiv luna de nastere sa am stagiu de cotizare ... Numai ca mie imi da cu virgula atunci cand calculez. Poate ma ajutati dvs . Sunt angajata din 15 iun 2012, initial trebuia sa nasc pe 1 mai, si daca era asa, nu imi faceam griji ptr ca ma incadram. Acum , de fapt, voi naste pe 23 aprilie si, teoretic, nu ma mai incadrez.
In prenatal voi intra din 4 martie, plus ca nu mi-am luat nici un fel de concediu medical pana acum sa nu imi afecteze vechimea .
Ma gandesc ca poate mi-am prins eu urechile in calcule. Sper sa ma puteti ajuta dvs cu un raspuns .

Va multumesc .
Efectiv ati reusit sa ma scapati de un mare semn de intrebare si de stres :)
Multumesc ptr raspuns si ptr promtitudinea cu care ati raspuns.
Buna ziua, am tot rasfoit internetul si nu am reusit sa gasesc raspuns intrebarii mele... Poate ma ajutati voi.
Sunt angajata din iunie 2012 ( inainte nu am mai lucrat din apr 2011 pana in iunie 2012) si am ramas insarcinata, urmand sa nasc, teoretic, in mai 2013...intrebarea mea nu e cat si cum se calculeaza indemnizatia...ci doar daca am dreptul sau nu? Peste tot am citit ca trebuie sa ai 12 luni lucrate, si, evident, nu voi avea...Exista cumva si posibilitatea sa platesc contributiile sociale din urma astfel incat sa fac un an?

Multumesc .