Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil 2013
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil 2013

Sunt insarcinata in aproape 35 saptamani.Luna viitoare trebuie sa nasc.Eram si eu curioasa daca indemnizatia se calculeaza 85% din media veniturilor nete pe ultimile 12 luni(venityurile din care mi s-a platit CAS-ul,Somajulsi celelalte).Ideea este in felul urmator:eu nu am un salariu fix.de fapt fix este minimul pe economie dar lucrand in vanzari difera de la luna la luna.Din cate am inteles indemnizatia se va calcula din media venituriolr pe lunile mar2012-feb2013.Media veniturilor mele este e 1200 ron.As vrea sa stiu daca indemnizatia va fi calculata 85% din 1200, sau din salariul minim.(mentionez ca CAS-ul,Somajul si celelalte impozite ce se mai opresc din salariu au fost platite din salariul integ nu din minim).Astept raspuns!

Multumesc anticipat
se calculeaza 85 % din veniturile nete (salariul luat in mana) trecute pe adeverinta de catre angajator.
Potrivit OUG nr.111/2010:
- in cazul CCC cu o durata de 1 an, indemnizatia lunara se stabileste in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 1,2 ISR si nici mai mare de 6,8 ISR.

- in cazul CCC cu o durata de 2 ani, iIndemnizatia lunara se stabileste in cuantum de 85% din media veniturilor realizate in ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 1,2 ISR si nici mai mare de 6,8 ISR.

ISR = indicatorul social de referinta si are , in prezent, o valoare de 500 lei.

1200 lei este net sau brut?
1. Pentru calcularea indemnizatiei pentru CCC sunt avute in vedere veniturile nete asa cum sunt ele inregistrate in statele de plata, unde sunt trecute veniturile obtinute din salariul de baza plus sporurile, comisioanele si alte adaosuri.

2. Venitul net este obtinut prin scadrerea din venitul brut a impozituluii si a contributiilor pentru pensie, sanatate si somaj.

1200 ron net
Daca media veniturilor nete pe cele 12 luni este 1200 lei atunci indemnizatia pentru CCC va fi de 85% din ea adica 1020 lei.