avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1061 soluții astăzi
Forum Activitate MarcuDaniel

Activitate MarcuDaniel

Răspuns la discuția Pot intra din nou in somaj?
Acun vad ca mi-am luat o mare tzepa si ca legea nu ma protejeaza cu nimic ,puteti va rog sa imi spuneti cum sa procedez in continuare tinand cont de urmatoarele ; la angajare mi s-a spus un program ( adica mi s-a spus ca voi lucra si de noapte dar lucrez numai schimbul 2 si 3 undeva la 14 zile de 3 si 10 zile de 2 si ca voi avea si wikenduri libere ,dar pana acum nu am avut niciunul ) ,sunt angajat de aproape 3 luni fara cateva zile si nu am luat salariul niciodata. De aceia credeam ca nerespectuandumi -se drepturile pot sa ma intorc inapoi in somaj fiind inca in perioada de proba, asa nu stiu ce pot sa mai fac si cum sa procedez. Mentionez ca lucrez intr-un magazin cu renume de aceia am avut incredere la semnarea contractului ,oricum vreau sa renunt. Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Pot intra din nou in somaj?
Am fost si la O.J.F.M. sa ma interesez cum trebuie sa procedez ,dar am dat peste o functionara ( la O.J.F.M. Brasov ) sictirita si plina de ia care mi-a raspuns pe un ton agresiv ca nu cunosc legea . Mi-a spus ca legea sa modificat anul trecut si ca nu mai este valabil decit dupa un an. Va rog daca puteti sa-mi dati un articol de lege !
Mentionez ca mam incadrat in 12 luni de somaj din care am efectuat doar doua luni pina sa imi gasesc locul acesta de munca in care de doua luni si ceva nu am fost platit inca,acesta este si motivul pentru care as dori sa intru din nou in somaj cred ca este dreptul meu legal numai ca functionari O.J.F.M. -ului nu vor sa te ajute cu nimic ,doar te ignora . Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Pot intra din nou in somaj?
nedeterminata
Am fost in somaj 3 luni din 12 acordate, dar mi-am gasit singur un loc de munca unde sunt in perioada de proba de 90 zile. Nu ma pot acomoda cu programul(3 schimburi) si as vrea sa renunt sa-mi caut altceva dar pana gasesc pot intra din nou in somaj?
Daca da va rog sa ma indrumati cum sa fac!
Va multumesc!