avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate ioanasimion

Activitate ioanasimion

Răspuns la discuția Concediu medical neplatit
multumesc mult! spuneti-mi daca as avea castig de cauza, daca aceasta firma a intrat in insolventa in aprilie si cred ca va intra in faliment in toamna.
buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema: momentan sunt in concediu crestere copil incepand din luna februarie 2013. din octombrie 2012 si pana pe 10 feb 2013 am fost in concediu medical pre si postnatal. prob:frantic:lema mea este ca angajatorul meu nu mi-a platit nicio luna de medical, aceasta firma avand probleme cu plata salariilor de aproximativ 2 ani, adica tot intarzie sa plateasca. intre timp, mai exact in luna aprilie 2013 firma a intrat in insolventa, acum avand un administrator judiciar care hotaraste cine ia si cum ia bani. eu avand de luat bani dinaninte de luna aprilie cand au intrat in ionsolventa am inteles ca restantele mele sunt considerate datorii si intra la masa credala. am intrebat la CASMB ce pot eu sa fac in aceata situatie, in conditiile in care angajatorul isi va recupera banii pe medicalul meu de la CASMB. mentionez ca au depus cereri de recuperare a banilor la CASMB in lunile ianuarie, respectiv martie 2013. cei de la CASMB mi-au spus sa-l dau in judecata. intrebarea mea este: as avea castig de cauza daca ii dau in judecata? care este procedura? am inteles ca la Tribunalul Bucuresti se depune un dosar. ma puteti ajta cu un sfat si eventual sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat? mentionez ca pe langa banii din medical mai am de luat si alte salarii restante din 2011 si 2012. multumesc mult si astept un raspuns cu mare interes.
Răspuns la discuția concediu prenatal
mentionez ca la sfarsitul lunii august s-a incheiat contractul de munca part-time, practic eu avand venituri de aici din ianuarie pana in august. cei de la firma unde am avut contract part-time spun ca nu au cum sa-mi platesca medical pe concediu prenatal, care a inceput pe 8 octombrie deoarece eu nu mai am contract de munca cu ei la acesta data, chiar daca le-am explicat ca prenatalul se calculeaza 85% din salariile brute pe ultimele 6 luni inainte de a intra in prenatal, asadar din aprilie pana in septembrie. ce ma sfatuiti sa fac?intr-o oarecare masura mi se pare logic sa nu-mi poata plati concediu medical prenatal pe lunile octombrie, noiembrie, etc. pana nasc deoarece eu nu mai am contract de munca valabil cu ei. dar venituri de la ei am avut din ianuarie pana in august, inclusiv.
multumesc!
Răspuns la discuția concediu prenatal
va multumesc foarte mult!
buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca am 2 contracte de munca, unul full time (8 ore) si unul part-time (4 ore), indemnizatia pentru prenatal, adica cei 85% din brutul pe ultimele 6 luni dinainte de prenatal se calculeaza din ambele contracte sau numai din cel full-time? mentionez ca de la 8 octombrie sunt in prenatal, iar contractul part-time s-a incheiat la sfarsitul lunii august. practic indemnizatia se calculeza incepand cu luna aprilie 2012 pana in septembrie, inclusiv.
multumesc!
Răspuns la discuția concediu prenatal
multumesc foarte mult!
buna ziua,

din cate stiu eu concediu pre si post natal insumeaza 126 de zile. nu este obligatoriu sa-mi iau 63 de zile inainte de nastere si 63 de zile dupa nastere. obligatoriu este ca dupa nastere trebuie sa am minim 42 de zile. corect? asadar restul de 84 de zile le pot lua inainte de nastere???asta inseamna ca daca data probabila a nasterii este 29 decembrie, calculand cele 83 de zile inseamna ca pot intra in prenatal incepand din 8 octombrie 2012. corect???

multumesc!

Răspuns la discuția concediu prenatal
va multumesc foarte mult!
buna ziua,

va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: in decembrie 2010 am semnat un act aditional la contractul de munca prin care mi se modifica salariul de incadrare, marindu-se la 4500 brut, in acord. in ianuarie 2011 mi s-a facut un alt act aditional in care se modifica obiectul numar de ore, adica din programul de munca de 8 ore, 4 ore se aloca in cadrul unui proiect pe fonduri europene, iar pentru aceste 4 ore salariul este de 3000 brut, din cei 4500 din actul aditional anterior. restul de 4 ore am activitati conform fisei postului in cadrul aceleiasi institutii. intrebarea mea este banii pentru concediul pre si post natal se calculeaza din salariul de incadrare din penultimul act adtional sau din salariul brut din ultimul act aditional, cel care se refera la cele 4 ore klucrate in cadrul acelui proiect pe fonduri europene? stiu ca salariul pentru pre si post natal se calculeza 85% din veniturile brute pe ultimele 6 luni inainte de a intra in concediul prenatal.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns!