avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1905 soluții astăzi
Forum Activitate lory29

Activitate lory29

va rog sa ma ajutati am fost la 4 notari pana acum si nu se potrivesc parerile am mai multe situatii : 1) 8 ha teren arabil cu titlu de proprietate pe numele buniculuiin care scrie ca mostenitori legali sunt bunica(decedata),tatal meu si sora lui (decedata dar cu 2 copii in viata).ce trebuie sa fac sa obtin acte macar pe numele tatalui daca nu se poate direct pe al meu ...?
2)certificat de mostenitor pe numele bunicului pe un teren intravilan pe care ulterior s-a construit o casa fara nici un act ( cadastru,intabulare), pe spatele acestui act de proprietate este trecut ca unici mostenitori bunica (decedata) cu 1/4 si tatal meu cu 3/4 ar fi trebuit dupa parerea mea sa fie si matusa insa nu stiu din ce motive nu este trecuta (posibil sa fi pierdut dreptul pt ca nu si-a facut succesiune in termen de nu stiu cate zile de la moartea bunicului ?!?)
3) mai multi frati trecuti ca mostenitori legali in actul de proprietate al unui al frate .toti fratii decedati inclusiv proprietarul de drept al terenului.toti au copii care isi vor partea printre care si tatal meu .
mentionez ca in toate 3 situatiile de mai bine de 15 ani tatal meu plateste impozite pe numele lui pt toate suprafetele . intrebarea mea este ce trebuie sa fac in toate situatiile ca sa obtin un act de proprietate ,de mostenitor sau de vanzare cumparare pe numel tatalui ca apoi sa fie trecut pe numele meu?