avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1684 soluții astăzi
Forum Activitate TiTiR3Z

Activitate TiTiR3Z

Răspuns la discuția Amenda pentru lipsa CI
Multumesc pentru raspunsuri. Nu am mai platit 1/2 in primele 2 zile, am vorbit cu un agent de politie si mi-a spus ca daca platesc e ca si cum imi recunosc fapta. Mi-a sugerat sa astept eliberarea C.I. si dupa pot dovedi ca l-am avut retinut, ca pe spate se pune viza de flotat si scrie acolo de cand a fost retinut. Acum sper numai sa fie eliberat in 8-9 zile...ca pe 20 se fac 15 zile de la intocmirea P.V. Daca e eliberat pana vineri cu atat mai bine, pentru ca am drum iar spre casa si depun plangerea direct la judecatoria Fetesti.

Multumesc inca odata. Daca mai conteaza, mai revin cu reply dupa rezultat.
Răspuns la discuția Amenda pentru lipsa CI
M-am mai interesat putin pe net, am aflat ca plangerea trebuie facuta in 2 exemplare, in alta parte am citit ceva de 3. Deasemenea, are rost sa mai platesc 1/2 din amenda, daca aceasta va fi oricum suspendata pana la hotarare? Sau, in cazul in care o platesc, mi se vor returna banii in cazul in care contraventia va fi anulata?

Pentru judecarea in lipsa este de ajuns sa anunt asa in scris? Nu voi fi citat?

Ce costuri implica aceasta plangere? Daca sunt mai mari decat amenda...nu are rost...
Răspuns la discuția Amenda pentru lipsa CI
Corespund datele, am avut si martor in masina.

Mi-a trecut lipsa centura si lipsa CI (la centura inteleg 36/1 din OUG 195/2002, cealalta nu prea inteleg, 1470...). Amenda este 770 Lei, iar in 2 zile lucratoare este 280 Lei.

Răspuns la discuția Amenda pentru lipsa CI
Multumesc. Ma interesez de adresa respectiva si o sa trimit chitanta si copie PV.

Pentru plangere ce ar trebui sa trimit?

Ar trebui multe in Romania, dar...
Răspuns la discuția Amenda pentru lipsa CI
Multumesc pentru raspunsuri cyan. Nu sunt la drept. As mai avea cateva intrebari. Eu sunt din Braila, eram in drum spre casa, am fost oprit pe DN2A, iar in PV mi-a scris ca pot face contestatie la Judecatoria Fetesti. Doar in Fetesti pot depune contestatia? In Constanta de exemplu nu pot?

Si o alta intrebare (nu m-am lovit de asa ceva, nu am de unde sa stiu), maine plec iar spre Constanta, pot plati amenda la Financiar in CT?

Asta cu verificatul domiciliului este cam aiurea...daca tot ma verifici...si imi afli datele, cum ati spus si dumneavoastra "de ce il mai sanctionezi"? Aiurea.
Răspuns la discuția Amenda pentru lipsa CI
Multumesc cyan, cred ca am fost lamurit. Oricum, nu stiu ce pericol prezentam neavand CI asupra mea, pana la urma mi-a fost verificat permisul care are CNP pe el...deci...avand CNP avea si datele mele din buletin, care...pentru procesul verbal a stiut sa le gaseasca repede.

Sa inteleg ca nu as rezolva nimic in cazul unei contestatii?
Răspuns la discuția Amenda pentru lipsa CI
"sau, dupa caz, permisul de conducere"...am inmanat permisul, doar ca acesta nu are domiciliu' pe el, dar totusi...nu se putea fara amenda...care, apropo, este 280 de lei in 48 de ore?

Daca se poate raspunde si la celelalte intrebari....multumesc.
Buna ziua. As avea si eu nevoie de putin ajutor sa inteleg un proces verbal pe care cred ca nu trebuia sa il semnez, nu stiu, sper sa ma lamuriti dumneavoastra, daca aveti buna placere.

Pe data de 5.10.2012 am fost oprit pe DN2A, in apropiere de Giurgeni, pe motiv sincer ca nu purtam centura (se vedea clar, ma rog, asta a fost motivul principal). Mi s-au cerut actele, am inmanat doar permisul de conducere si m-am scuzat ca nu am CI deoarece a fost oprit la facultate pentru viza de flotant. Agentul respectiv mi-a spus ca CI nu il poate opri decat politia si ca "sa iti plateasca facultatea amenda, nu au voie sa iti retina buletinul" (si deh...viza de flotat se face doar la politie, nu stiu de ce am primit aceasta amenda). Mi s-a spus ca amenda este de 280 lei in 48 de ore pentru centura si lipsa buletin, urmand sa devina 770 lei, dupa care domnul agent s-a dus sa scrie procesul verbal.

Cand m-a chemat sa semnez m-am lamurit si eu ce am de semnat, ma gandeam ca voi primi amenda doar pentru centura, dar nu...n-a fost asa intelegator ca altii...si mi-a bagat si lipsa CI (pana la urma buletinul era la politie pentru acea viza, am inteles ca doar acolo se face).

Acum am si eu cateva intrebari :

- este data corecta amenda pentru lipsa CI + centura, in valoare de 280 lei? Mie mi se pare extraordinar de mult pentru lipsa CI (am vazut cazuri cand nu aveau CI si nu le-au facut nimic, eu cel putin aveam un motiv pentru care nu aveam CI asupra mea)
- "jumatate din minimul amenzii prevazute de lege, adica suma de 280 lei"...de ce dupa 48 de ore devine 770? Nu ar trebui sa devina maxim 560 lei?
- ar trebui sa depun plangere ceva?Sau e corect totul?

Desi nu aveam CI, mi-a verificat permisul si a avut datele mele pentru a scrie procesul verbal...e corect asa, sa imi caute datele si sa imi dea amenda? Daca nu ii prezentam nici un act (sa zic ca le-am uitat pe toate) era mai bine?

Multumesc.