avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate ArdeleanI2

Activitate ArdeleanI2

Casa respectiva nu a fost bun comun este o mostenire a tatalui de la parinti , deci in astfel de caz mamele sunt mostenitoare si ele sau numai copii ?
Am mostenit o casa de la bunici . Bunicul a murit in1963 dupa care a fost facut succesiunea , mostenitorii finnd bunica si cei 2 fii ai lor . Fii au murit unul in 2006 altul in 2007 iar bunica in 2008 , succesiunea nu a fost facuta , acum in sfarsit ne-am inteles la pret si am gasit si un cumparator , toata procedura de succesiune si vanzare-cumpare am facut-o prin mediere . Totul a decurs frumos si bine pana atunci cand am depus actele la tribunal si sa calculat taxa judiciara . Taxa este a suma foarte mare si nici nu se mai restituie fiindca actele au fost depuse in octombrie desi medierea a fost incheiat in septembrie 2012 . As avea 2 intrebari
1.) Este adevarat ca dupa 1 octombrie nu se mai restituie taxa de timbru in cazul mediere ?
2.) Cei 2 baieti al bunicii au fost casatoriti , astfel cine sunt mostenitorii , doar nepotii sau nepotii si mamele nepotilor in cote diferite ?
Va multumesc anticipat pentru amabilitate