avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Activitate genocatz

Activitate genocatz

Discuție Produse Provea
BUNA ZIUA

Am comandat folosind un talon dintr-o revista niste produse “ Miriale – o marca a grupului Provea” ( lenjerie de corp).In coletul expediat din Romania am primit si un pliant despre alte produse ,pliant care contine urmatorul text :
“DACA NU DORITI SA PRIMITI OFERTELE EXCLUSIVE,PUTETI ANULA COMANDA ( PRIN TELEFON,INTERNET SAU UTILIZIND FORMULARUL AFLAT PE VERSOUL FACTURII).
Nu am tinut cont de acest text si dupa o perioada am primit prin posta un alt colet,despre care initial nu am stiut ce contine,expediat din Lausanne-Elvetia,continind produse ale aceleasi firme,insotite de factura si formular de mandat postal.
I-am contactat telefonic la un numar indicat de ei, in Romania, si mi-au comunicat sa le returnez produsele la o adresa tot din Romania.Deoarece nu am fost deacord sa suport cheltuielile postale,le-am transmis prin fax si email ca refuz sa fac plata motivul fiind “marfa necomandata”,solicitindu-i sa se prezinte ei la adresa unde au trimis produsele,pentru a le ridica.
De atunci am primit repetate instiintari de plata,suma datorata a crescut de 5 ori,iar acum am primit o instiintare care suna astfel:
“DACA NU ACHITATI IMEDIAT SUMA PE CARE NE-O DATORATI,VOM TRANSMITE DOSARUL DVS. LA OFICIUL COMPETENT DIN CADRUL JUDECATORIEI”
Suma datorata e mica,dar de amorul artei as vrea sa-mi raspundeti:
expresia “ daca nu doriti sa primiti ofertele exclusive,puteti anula comanda” la ce ma obliga? Ba e oferta,ba e comanda,eu nu am facut comanda,doar nu am refuzat o oferta.Juridic ce inseamna?
daca factura este emisa de Provea din Lausanne-Elvetia, un eventul proces la ce judecatorie se va desfasura? In Iasi, unde locuiesc eu sau la Lausanne?


Va multumesc.


Genoveva Catz, Iasi