avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate maitrey255

Activitate maitrey255

Buna ziua. Sunt angajat cu contract de munca pe perioada determinata, apoi se incheie contractul de munca, sunt somer o perioada scurta ( o luna, doua), dupa care ma reangajez. Pe perioada cat nu am fost angajat pot face contract de asigurare in sistemul de pensii chiar daca il fac doar pentru o luna (care este perioada minima pentru care pot plati in baza unui contract de asigurare)? Daca fac acest contract pe o perioada mai mare, iar in interiorul acestui interval ma angajez, cum se procedeaza? Trebuie sa anunt eu casa de pensii de noul statut de peroana angajata? Multumesc
Buna ziua. Doresc sa suspend CIM pe o anumita perioada. Am inteles ca pe perioada suspendarii CIM nu voi mai fi asigurata in sistemul de pensii si de sanatate. Pentru a avea continuitate in aceste doua sisteme pot face contracte de asigurare si sa platesc personal? Daca da, cu ce acte trebuie sa ma prezint la institutiile respective si care sunt sumele minime ce le platesc la fiecare in parte? Multumesc
Buna ziua

As dori, daca se poate, sa ma informati cu privire la urmatoarea problema. O persoana neasigurata in sistemul public de pensii si de sanatate de aproximativ 2 ani (somer, plecat din tara), poate efectua plata contributiei de asigurari sociale si de sanatate retroactiv pentru perioada neasigurata, pentru a beneficia de asigurare de sanatate, pentru a avea continuitate in munca si calcul corespunzator la pensie? Care este perioada maxima pentru care se poate plati retroactiv si ce suma se plateste pe an/luna/trimestru? Multumesc