Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Perioada pe care se poate plati in baza contract ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Perioada pe care se poate plati in baza contract asigurare pensii.

Buna ziua. Sunt angajat cu contract de munca pe perioada determinata, apoi se incheie contractul de munca, sunt somer o perioada scurta ( o luna, doua), dupa care ma reangajez. Pe perioada cat nu am fost angajat pot face contract de asigurare in sistemul de pensii chiar daca il fac doar pentru o luna (care este perioada minima pentru care pot plati in baza unui contract de asigurare)? Daca fac acest contract pe o perioada mai mare, iar in interiorul acestui interval ma angajez, cum se procedeaza? Trebuie sa anunt eu casa de pensii de noul statut de peroana angajata? Multumesc
1. Puteti incheia contract de asigurare cu Casa de Pensii pe ce perioada doriti dvs.

2. - In contract sunt prevazute toate posibilitatile de incetare a lui.
- Una din aceste posibilitati este la cererea scrisa a dvs.