avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Activitate phil26

Activitate phil26

Răspuns la discuția Cioban cu oile in gradina mea
Politia vine, vede paguba si spune, ca nu poate sa dovedeasca ca a fost ciobanul cu oile si nu poate sa faca nimic.
Sunt si alti care au probleme cu ciobanii cum am vazut acuma:
[ link extern ]
Răspuns la discuția Cioban cu oile in gradina mea
Gardul strica ciobanul nu are rost sal mai fac. Ce solutie exista in tara asta? Ce pot sa fac?
Răspuns la discuția Cioban cu oile in gradina mea
Vecini au spus sa prind o oaie daca este in gradina mea si sai dau inapoi numai daca plateste paguba. Asta este legal?
Plangere da, dar pana am un rezultat dureaza cateva ani si ce fac pana atunci? Si ce daca pana la urma nu iasa nimic la tribunal? Poate pana atunci se schimba si ciobanul si vine altul si incepe totul de la inceput.
Am o problema cu un cioban, care vine cu oile in gradina mea. Ce pot sa fac, ca politia nu face nimic. Cand vreau sa vorbesc cu el, trimite caini pe mine. M-au muscat deja si numai stiu ce sa fac.
Nici primarul poate sa faca ceva sau nu vrea sa faca.
Cum pot sa protejesc proprietatea si viata mea? Ce pot sa fac sa numai vine in gradina mea?
Acuma am fost la politie si trebuia sa scriu totul incaodata cu mana. Dece trebuie scris cu mana? Ce este altfel?
Inseamna ca plangere penala se poate face numai personal? Daca ori cum trebuie sa merg la politie?
Am facut o plangere penala, am scris totul si am trimis probele si totul, si acuma am primit scrisoarea asta. Dece trebuie sa ma mai duc si personal la politie?
Plangere penala trebuie scris personal?

"Cu privire la cele reclamate, pentru a va sustine plangerea, va trebui sa dati o declaratie scrisa personal, la sediul Pol. Mun., pentru a prezenta detaliat faptele si probele in sustinerea acestora."
Cineva a furat ceva, si proprietarul face plangere la politie. Hotul ofera bani la proprietarul ca sa ia plangerea inapoi.
Daca proprietarul este de acord, proprietarul se face vinovat de ceva? Sau se poate face aia si este legal?
Răspuns la discuția Furt de 10 lei nu se face nimic?
Daca fac o plangere penala, se poate spune la politia sa nu da adressa mea la celalalt, nici la avocatul celalalt? Ca cine stie ce ideie mai are celalalt.
Exista o lege, unde scrie daca cineva de exemplu a furat ceva de 10 lei, politia nu trebuie sa faca nimic? Adica numai la o anumita valoarea daunei se poate face ceva?