avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1250 soluții astăzi
Forum Activitate ramonaausfreiburg

Activitate ramonaausfreiburg

Asta ce presupune?Trebuie sa merg in Bucuresti sau sa trimit toate actele acolo?Si cat dureaza toata procedura aceasta?Pentru ca eu lucrez in Germania si trebuie sa stiu de cat concediu am nevoie.Sau daca se poate ca altcineva din familie sa ridice actele in locul meu.Si cum procedez cu certificatul de nastere(am inteles ca trebuie sa fac o copüie color si sa o legalizez pe aceea,pt ca altfel,autoritatile marocane imi vor opri originalul) ?
Dar daca eu am aici flotant,un servici cat de cat bun si o locuinta,nu poate obtine drept de sedere?
Am aflat ce fel de acte imi trebuiesc pentru casatoria cu un cetatean marocan,la autoritatile din Maroc.Acestea sunt:
-certificat de nastere international
-certificat de celibat
-certificat de cazier judiciar
-certificat de atestare a domiciliului si a cetateniei romane
-certificat medical
-certificat de botez
-certificat de capacitate de casatorie(se obtine de la consulatul roman din rabat)
-copie dupa buletin
-copie dupa prima pagina a pasaportului din care sa reiasa data de intrare in Maroc
Ceea ce nu inteleg este ca eu am sunat la consulatul roman din rabat si mi-au spus ca trebuie sa merg cu aceste acte in maroc,dar aceste acte trebuiesc mai intai apostilate.Insa din cate m-am informat nu este admisa apostilarea actelor care urmeaza a fi folosite intr-un stat care nu se gaseste pe lista statelor membre Conventiei de la Haga.Iar Marocul nu se afla pe aceasta lista.
Deci nu mai inteleg nimic...Cei de la Consulatul Roman din Rabat imi spun ca trebuie sa apostilez actele in Romania si dupa aceea sa merg cu ele in Maroc(si acolo sa le traduc in araba si sa le supralegalizez),iar cei din Romania imi spun ca nu au voie sa apostileze acte care urmeaza a fi folosite in state care nu sunt membre a Conventiei de la Haga.Pe bune nu mai inteleg.Cum trebuie sa procedez?
La autoritatile din Maroc
Multumesc,dar problema este ca noi vrem sa oficiem casatoria in maroc si de aceea nu stiu exact de ce acte avem nevoie.Pentru ca fiecare tara are legi proprii.Si nu stiu cum se procedeaza in maroc in cazul nostru
Sunt din Romania si doresc sa ma casatoresc cu un cetatean arab.As dori sa stiu ce acte imi trebuiesc mie si de ce acte are el nevoie.As dori sa mai stiu daca el obtine viza pentru Romania si vrem sa ne stabilim in Germania dupa casatorie,are nevoie de viza pentru Germania sau poate sa treaca frontiera doar cu viza de Romania(deoarece atat Romania cat si Germania se afla in UE)?Va rog sa imi raspundeti si sa ma sfatuiti cum sa fac.Va multumesc.