avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1883 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters267473

Activitate ContSters267473

Speta este urmatoarea, am semnat cu o firma pentru un curs de calificare. Am depus actele personale in vederea cursului, cursul fiind acreditat de ministerul educatiei, si ulterior am fost plimbat cu vorba vizavi de inceperea cursului.
Firma care trebuia sa tina cursul probabil ca n-a gasit un numar de cursanti pentru a putea tine cursul si de aceea a tot intarziat (4 luni intarziere).
Deci am decis sa renunt.

N-am platit nimic, insa sunt suspicios ca detin copii dupa actele mele.
Si vreau sa ma asigur ca dansii vor sterge la cererea mea datele mele personale din inregistrarile dansilor.

Banuiesc ca trebuie ca dansii sa semneze un angajament pentru aceasta si de aceea va intreb pe dumneavoastra cum se face acest lucru?
(Exista un model de angajament pentru stergerea datelor personale, se legalizeaza cumva?)

Va multumesc pentru timpul dvs. de a imi raspunde.
Ordinea cronologica:
Din prima casatorie exista un copil.
1. Sotul a divortat de prima sotie cu care are un copil major.
2. Sotul a cumparat un imobil.
3. Sotul s-a recasatorit.

In cazul in care sotul decedeaza cum se imparte mostenirea?

Multumesc
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspunsuri. In acest moment am o idee generala mai clara asupra implicatiilor legale.
Recitind mesajele mele da, aveti dreptate in legatura cu senzatia de invartire in jurul cozii.
Dat fiind ca activitatea economica nu a inceput, am cautat diverse scenarii raportate si la o pozitie mai avantajoasa in fata taxelor dar si a raspunderii legale. Insa raspunsurile dvs. m-au ajutat pentru ca am o idee clara spre ce scenariu sa ma indrept. Am vazut ca dvs. aveti sediul pe strada Caderea Bastiliei si foarte probabil ca in viitorul apropiat o sa va fac o vizita pentru o discutie mai amanuntita.

Va multumesc si ramane sa ne auzim.
Multumesc pentru raspunsul dvs. care a fost foarte detaliat.
Nu vreau sa abuzez de cunostintele dvs., acum mi-a venit in minte un ultim scenariu, in cazul in care o persoana fizica este administrator la o firma din strainatate (tot srl), mai poate fi administrator si la un SRL in Romania?
(banuiesc ca se poate dar as dori sa fiu sigur de asta.)

Inca o data mii de multumiri pentru raspunsurile dvs. precise.
Deci o persoana fizica poate fi concomitent si PFA si administrator/asociat/asociat unic?

Intreb pentru cazul urmator:
a.) persoana fizica are un PFA pentru contabilitate.
b.) aceeasi persoana fizica doreste sa fie administrator intr-un SRL care are ca obiect de activitate consultanta legala si financiara. (nu firma de contabilitate)


Deci nu exista nicio incompatibilitate?
Intreb pentru a ma asigura ca se poate acest lucru.

Si cred ca as mai avea urmatoarea intrebare:
Daca persoana fizica care are PFA pentru conta poate tine contabilitatea SRL-ului unde e si administrator?

Va multumesc mult pentru raspunsul dvs. prompt.
Buna seara,

As dori sa clarific problemele de mai jos cu cateva raspunsuri prompte si simple, ca sa stiu spre ce anume ma indrept.

1. O persoana fizica (cetatean roman) poate fi si PFA dar si administrator la un SRL?
2. O persoana fizica (cetatean roman) poate fi si PFA dar si asociat intr-un SRL?
3. O persoana fizica (cetatean roman) poate fi si PFA dar si asociat unic intr-un SRL?
4. O persoana fizica (cetatean STRAIN) poate fi PFA in Romania? (banuiesc ca ar putea sub anumite conditii.)

Va multumesc anticipat pentru rabdarea dvs. de a imi raspunde.
Am vazut proiectul o.u. cu timbrul de mediu pe site-ul avocatnet.
Am inteles destul de clar calculul dar cand intra in vigoare?